Investigating the Role of Structural Variation in Male Infertility
Erkek infertilitesinde yapısal varyasyonların rolünün araştırılması
  1. Tez No: 977038
  2. Yazar: OĞUZHAN KALYON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JORIS A VELTMAN, DR. GİLES S HOLT, DR. ANETA MİKULASOVA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Üroloji, Genetik, Urology, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Newcastle Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
İnfertilite, dünya çapında her altı çiftten yaklaşık birini etkilemekte olup olguların yaklaşık yarısında erkek faktörleri rol oynamaktadır. Klinefelter sendromu ve Y kromozomu mikrodelesyonları gibi kromozomal anomaliler erkek infertilitesinin (Eİ) iyi bilinen nedenleri olmakla birlikte, olguların yaklaşık yüzde 40'ı hâlen idiyopatiktir. Yapısal varyantların (SV'ler) ve dominant kalıtım modelinin rolü ise, büyük ölçüde SV'lerin saptanmasındaki teknik kısıtlılıklar ve dominant de novo varyantları araştırmak için gerekli olan hasta-ebeveyn trio analizlerinin eksikliği nedeniyle yeterince incelenmemiştir. Bu tezde, farklı kalıtım modelleri kapsamında SV'leri araştırmak ve özellikle dominant modele odaklanmak amacıyla, idiyopatik azospermisi olan 216 hasta ve ebeveynleri üzerinde tüm genom dizileme (WGS) gerçekleştirdik. Buna ek olarak, azospermili 234 ek hasta üzerinde tüm ekzon dizileme (WES) yapıldı. Bu kohortlarda, hastaların fenotiplerini açık bir şekilde açıklayan çeşitli SV'lerin yanı sıra, yeni aday erkek infertilitesi genleri ve lokuslarını ortaya koyan çok sayıda potansiyel olarak nedensel SV tanımlandı. Bu çalışma, WGS'nin SV'leri incelemek için etkili bir araç olduğunu ve özellikle SV'lerin katkısı bakımından erkek infertilitesinin genetik temeline ilişkin anlayışımızı önemli ölçüde ilerlettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Infertility affects approximately one in six couples globally, with male factors contributing to roughly half of all cases. Although chromosomal abnormalities such as Klinefelter's syndrome and Y chromosome microdeletions are well-established causes of male infertility (MI), nearly 40% of cases remain idiopathic. The role of structural variants (SVs) and dominant inheritance pattern has been understudied, primarily due to technical limitations in identifying SVs and the lack of patient-parent trio analyses required to investigate dominant de novo variants. In this thesis, we performed whole-genome sequencing (WGS) on 216 patients with idiopathic azoospermia and their parents to investigate SVs across different inheritance models, with a particular focus on the dominant model. Additionally, whole-exome sequencing (WES) was conducted on 234 additional patients with azoospermia. In these cohorts, we identified several SVs that clearly explained the patients' phenotypes, as well as numerous potentially causative SVs that revealed novel candidate male infertility genes and loci. This study demonstrates that WGS is an effective tool for studying SVs and significantly advances our understanding of the genetic basis of male infertility, particularly regarding the contribution of SVs.