Blokzincir teknolojisi ile dağıtık defter tabanlı fiziksel evrak güvenliği modeli geliştirilmesi
Development of a distributed ledger-based physical document security model with blockchain technology
  1. Tez No: 977094
  2. Yazar: ALİ KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAKAN ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Teknolojik gelişmeler her geçen gün hayatımızın her alanını etkilemeye devam etmektedir. Bu değişim doğal olarak denizcilik ve savunma sektörlerini de es geçmeyeceği göz önüne alındığında son yıllarda ön plana çıkan birçok teknoloji arasından blok zincir teknolojisinin, Türk Deniz Kuvvetleri'nde yeni ve heyecan verici imkânlar sunabileceği değerlendirilmektedir. Çalışma hazırlanırken literatürdeki blok zincir teknolojisi ile ilgili çalışmaların Türk Deniz Kuvvetleri'nde uygulama alanı olup olamayacağı göz önüne alınmış, literatürde bu konuda hazırlanmış güncel çalışmalar anahtar kelimeler vasıtasıyla tespit edilmiş ve bu çalışmalardan incelenmesi halinde Türk Deniz Kuvvetleri'ne daha fazla yarar sağlayacağı düşünülen çalışmalar incelenmiştir. Literatür taraması neticesinde elde edilen bilgiler bizi blok zincir teknolojisinin öncelikle Türk Deniz Kuvvetleri'nde bahse konu alanlarda uygulanabilirliğinin test edilmesi sonrasında ise uygulanması halinde Türk Deniz Kuvvetleri'nde personel, bilgi ve materyal güvenliği konularında avantaj sağlayacağı değerlendirilmektedir. Bu çalışma, askeri birimlerin özellikle bilgisayar imkanının sınırlı olduğu uzak bölgelerde karşılaştığı evrak güvenliği sorunlarına odaklanmaktadır. Askeri operasyonların kesintisiz ve etkili bir şekilde yürütülebilmesi için bilgi ve evrak akışının güvenli olması gerekmektedir. Fakat fiziksel evrak taşıma süreçlerinde birçok zafiyet bulunmaktadır. Bu zafiyetleri gidermek amacıyla, blokzincir teknolojisinin sağladığı gizlilik, bütünlük ve değiştirilemezlik avantajlarından yararlanılarak bir model geliştirilmiştir.“Dağıtık Defter Tabanlı Fiziksel Evrak Güvenlik Modeli”adını verdiğimiz bu model ile fiziksel evrakların blokzincir teknolojisiyle hash kodları ile şifrelenerek taşınması amaçlanmaktadır. Bu sayede evraklar, değiştirilemezlik ilkesi gereği başkaları tarafından değiştirilemez hale gelir ve gizlilik ilkesiyle de sadece yetkili kişiler tarafından erişilebilir olur. Çalışmada, bu modelin nasıl uygulanabileceği, avantajları, çalışma prensipleri ve olası zorluklarına değinilmiştir. Ayrıca, modelin hayata geçirilmesi için gereken adımlar, eğitimler ve teknolojik altyapı ihtiyaçları ele alınmıştır. Son olarak, bu çalışma, askeri birimlerin evrak güvenliği sorunlarına yenilikçi bir yaklaşım getirerek, bu alandaki zafiyetleri en aza indirgemeyi hedeflemektedir. Geliştirilen modelin başarılı bir şekilde uygulanması, askeri operasyonların daha etkin, hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Technological advancements continue to impact every aspect of our lives daily. This change will naturally extend to the maritime and defense sectors. Among the many technologies that have gained prominence in recent years, blockchain technology is considered to offer new and exciting opportunities for the Turkish Naval Forces. In preparing this study, we considered whether existing literature on blockchain technology could be applied within the Turkish Naval Forces. We identified current relevant studies through keyword searches and examined those deemed most beneficial for the Turkish Naval Forces. The information obtained from the literature review suggests that after testing its applicability in the mentioned areas, implementing blockchain technology could provide significant advantages in personnel, information, and material security within the Turkish Naval Forces. This study focuses on document security challenges faced by military units, particularly in remote areas with limited computer access. Secure information and document flow are essential for the uninterrupted and effective execution of military operations. However, physical document transport processes inherently have many vulnerabilities. To address these, we developed a model leveraging the advantages of blockchain technology: confidentiality, integrity, and immutability. This model, named the“Distributed Ledger-Based Physical Document Security Model,”aims to secure physical documents by encrypting them with hash codes using blockchain technology during transport. This ensures documents become immutable due to the immutability principle, preventing unauthorized alteration, and are accessible only by authorized personnel through the confidentiality principle. The study discusses how this model can be implemented, its advantages, operating principles, and potential challenges. Furthermore, it addresses the necessary steps, training, and technological infrastructure requirements for implementing the model. Ultimately, this study aims to bring an innovative approach to document security problems in military units, minimizing vulnerabilities in this field. Successful implementation of the developed model could contribute to more effective, faster, and secure military operations.