Influencer kredibilitesinin satın alma niyeti ve daha çok ödeme isteğine etkisi
The impact of influencer credibility on purchase intention and willingness to pay more
- Tez No: 977112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE VARDARSUYU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı influencer kredibilitesinin influencera olan bağlılık, satın alma niyeti ve daha çok ödeme isteğine etkisini incelemektir. Bu doğrultuda çalışmada influencer kredibilitesi, güvenilirlik, uzmanlık, çekicilik ve benzerlik olmak üzere 4 boyutlu olarak incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini Instagramda giyim influencerı takip eden 18-65 yaş arası 158 kişi oluşturmaktadır. SPSS 2025 ve AMOS programlarıyla yapılan analiz sonuçlarına göre influencer kredibilitesinin alt boyutları olan güvenilirlik, uzmanlık, çekicilik ve benzerliğin influencera bağlılığı olumlu ve anlamlı şekilde etkilediği ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda, influencera bağlılık satın alma niyetini ve daha çok ödeme isteğini olumlu ve anlamlı olarak etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of influencer credibility on influencer attachment, purchase intention and willingness to pay more. In this context, influencer credibility was composed of four dimensions, namely reliability, expertise, attractiveness, and similarity. The sample of the study consists of 158 consumers between the ages of 18-65 who follow a clothing influencer on Instagram. Findings revealed that all four dimensions of influencer credibility, reliability, expertise, attractiveness and similarity, positively and significantly influence influencer attachment. Also, influencer attachment positively and significantly affects purchase intention and willingness to pay more.