Selçuklu Döneminde musiki
Music of the Seljuk Period
  1. Tez No: 977115
  2. Yazar: DİDEM GÖKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS GÖKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada müziğin İslam Medeniyetinde ve Selçuklu Döneminde nasıl gelişim gösterdiği kronolojik olarak ele alınmıştır. İnsanlığın var olmasından bu yana tarihte yer alan müziğin, Arap-İran coğrafyasında, İslam Devletlerinde ve son olarak Selçuklu Devleti'nde nasıl gelişim gösterdiği incelenmiştir. Müzikteki bu gelişimler, dünyada ilk kez ortaya çıkma, müziğin ilk kullanıldığı alanlar, askeri sistemde müziğin yeri ve önemi, saray hayatında eğlence olarak müziğin kullanılması ve müziğin çeşitli hastalıkların tedavisinde yardımcı unsur olarak kullanılması konularına çeşitli resimlerle desteklenerek değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, how much developed in the Islamic Mediate and the Seljuk Period is discussed chronologically. It has been examined how music, which has taken place in history since the existence of humanity, has developed in Arab-Iranian geography, Islamic States and finally Seljuk state. These developments in music, the emergence of music for the first time in the world, the areas where music was first used, the place and importance of music in the military system, the use of music as entertainment in palace life and various types of music.