Yenişehir ilçesinin (Mersin) mühendislik jeolojisi incelemesi
  1. Tez No: 97715
  2. Yazar: SELMA ERKOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEVZİ ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
HI OZ Çalışma alanı Yenişehir ilçesini kapsamaktadır. Bölgede yer alan en önemli birimler kumtaşı-çakıltaşı, kiltaşı-marn-silttaşı ardalanması şeklindedir. Bu birimlerin üzerinde Kuvaterner yaşlı Kaliş, alüvyon ve akarsu taraçalan yer almaktadır. Kaliş topografyaya uygun olarak kuzeyden güneye doğru geniş alanlarda yüzeylenir. İnceleme alanında Kaliş, karbonat kabuk ve yumrulu seviyeler şeklindedir. Karbonat kabukta yüzey sularının eritmesiyle oluşan gözenekli yapılar mevcuttur. Yumrulu seviyeler özellikle kırmızı renkli kiltaşlan içerisinde yaygın olarak gözlenirler. İnceleme alanının güneyinde sahil şeridi uzanmaktadır. Bu fayı şeridi sıfir kotundan başlayarak 15-20 metreye kadar kuzeyden gelen akarsuların getirdiği materyellerle dolmuş, eski ve yeni alüvyonları oluşturmuştur. Akarsu taraçalan akarsuların vadi tabanında yer alır. Kama ve mercek şeklindedir. Sık sık yan dereler tarafından aşındırılarak parçalanmış, küçülmüş veya yok olmuşlardır. Eski taraça malzemeleri karbonat çimento ile orta sıkı tutturulmalanna karşın yeni malzemeler gevşektir. İnceleme alanında zemin etütlerinin yapıldığı bölgeler zemin cinsine göre sınıflandırılarak bu alanların yerleşime uygunluğu belirlenmeye çalışılmıştır. Birinci sınıf zemin, çalışma alanının kuzey kısımlarını içermekte olup, yapılaşma için uygun alanlar olarak değerlendirilmiştir. Zemin kumtaşı-kiltaşı ve marndan oluşmakta, yer yer sert sağlam ve dere içlerinde zayıf ana kaya özelliği taşımaktadır. İkinci sınıf zemin orta tasımlan temsil etmekte ve yapılaşma için bir miktar önlem alınması gerektiren alanlan oluşturmaktadır. Zemin çakıl-kum-silt ve kilden oluşmaktadır. Genel olarak orta dayanımlı bir zemin özelliği gösterir. Üçüncü sınıf zemin tayı kesimini kapsamaktadır. Birim kum-kil-çatalh siltli kilden oluşan gevşek alüvyondur. Yer altı suyu yüksek ve dolgu alanı olduğundan bu bölge zayıf zemin olarak değerlendirilmiştir. Yapılaşma için uygun olmayıp, ancak iyileştirme yapıldıktan sonra inşaat yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This thesis contains Yenişehir County as a working area. Sand stone-rounded peple, ciay stone-marl-silt stone are the most important units which have been discovered in this zone. Kuvaterner aged Caliche, alluvion and steam terraces located in these units. Caliche spread on the wide fields to South from North suiting to the topography. Caliche is like carbonate cortex and globular levels on the investigation area. Porous buildings which occured by melting of surface waters are available on the carbonate cortex. Globular levels have particularly become wide spread inside of red colored clay stones. Sea cost goes on the South of the investigation area, and the materials which have been carried by the rivers running from North filled in this investigation area by starting from 0 level 15-20 meters, and these materials constituted young and old alluvions. Stream terraces located in the river sole of the valley, and they are like the wedge and lens. These stream terraces broke often into pieces shrunk or have been annihilated abrading by the brooks. The young ones are looses in spite of the old ones which are caused to hold middle-tight with carbonated cement. At the investigation area, the zones which have been finished ground analysesis and classified as the type of ground have been pointed out suitable to Seattle down. First class ground includes the north side of working area and have been pointed out suitability for buildings. The ground has hard, healty and sometimes weak rock facilities in the river sides and includes sand stone, clay stone and marn. Second class ground includes the middle side of working area and have been pointed out suitable for buildings with the safe-keeping obligation. The ground has rounded peple, sand, silt and clay, and it usually has the middle resistance ground facility. Third class ground includes sea cost side of working area. The ground includes loose alluvion with sand, clay, rounded peple and rounded peple-silty clay. This zone has been pointed out the weak ground because of the underground water is high and filling area. This zone is not suitable for buildings, but it is possible after getting better.