Enerji dağıtımlı X-Ray analizörlü taramalı elektron mikroskop cihazı ile haşhaş kapsüllerindeki inorganik elementlerin tayini
Determination of inorganic elements existing in poppy capsules by energy dispersive, X-Ray analysing, scanning elektron microscope (SEM/EDS)
  1. Tez No: 111378
  2. Yazar: ELİFE ÇOPUR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİLGÜN GÜNDEN GÖĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
-138- ÖZET Jandarma Genel Komutanlığı Narkotik Tim Elemanları tarafından 9 il (Afyon, Kütahya, Isparta, Konya, Amasya, Uşak, Denizli, Manisa ve Burdur) ve 61 ilçeden sağlanan haşhaş kapsülleri inorganik analizler ile alkaloit miktarları arasındaki ilişki yönünden incelenmiştir. Bu çalışmada, haşhaş kapsüllerinde mevcut inorganik elementler, Enerji Dağılımlı X-Işını Analizörlü Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM/EDS) ile tespit edilmiştir. SEM/EDS analizleri için yeni bir metot geliştirilmiştir. SEM/EDS analizlerinde 20kV hızlandırılmış voltaj ile çalışma aralığı 25 mm, dedektör açısı 25°, analiz süresi 100 saniye ve XI 00 büyültmede 20 keV maksimum enerjide çalışılmış, dedektör olarak lityum katkılı silisyum dedektörü kullanılmıştır.-139- Analiz öncesinde haşhaş kapsülleri toz hale getirilerek homojenlik sağlanmış ve karbonla kaplanmıştır. Haşhaş tohumları ise direkt olarak karbonla kaplanmış ve analizler yapılmıştır. Haşhaş kapsülleri ve haşhaş tohumlarında sodyum, magnezyum, silisyum, fosfor, kükürt, klor, potasyum, kalsiyum, bakır ve çinko tespit edilmiş ve bu elementlerin ve % derişimlerine göre il ve ilçelere göre konsantrasyon aralığı belirlenmiştir. Sonuçlar gözönünde bulundurularak haşhaş kapsüllerinin element ve il-ilçe profilleri çıkartılmıştır. İinorganik elementlerin % derişimlerinin illere göre belirlenen farklı profilleri orijin tespit çalışmasında en önemli kriteri oluşturmaktadır. Ayrıca haşhaş kapsülleri, içerdikleri inorganik elementler yönünden aynı ilden toplanan haşhaş tohumlarının içerikleri ile de kıyaslanmıştır. Çalışmamızda elde edilen haşhaş kapsüllerinin inorganik element sonuçları, daha önce aynı haşhaş kapsülleri üzerinde gerçekleştirilen alkaloit miktar tayini çalışması sonuçları ile de kıyaslanmış ve böylece alkaloit miktarları ile inorganik element miktarları arasında bir ilişki olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya göre, haşhaş kapsüllerinin içerdiği alkaloit miktarları ile inorganik element profilleri arasında herhangibir bağlantı kurulamamıştır.-140- 9 il ve 61 ilçeden toplanan haşhaş kapsüllerinde tespit edilen inorganik elementler, iklim şartlarına ve toprağın yapısına bağlı olarak bir değişkenlik göstermemiştir. Ancak Afyon iline bağlı 8 ilçede gözlenen bakır ve çinkonun varlığı çevresel bir kontaminasyon olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
-141- SUMMARY Poppy capsules collected from 9 provinces (Afyon, Kütahya, Manisa, İsparta, Uşak, Konya, Burdur, Amasya and Denizli) and 67 towns were studied by the Narcotic Team of The Gendarmerie General Command in terms of the inorganic analyses as well as in terms of the relation between the inorganic analyses and alkaloid quantities in detail. In this study, the inorganic elements existing in poppy capsules were determined by Energy Dispersive, X-Ray Analysing, Scanning-Electron Microscope (SEM/EDS). A new method has been developed for SEM/EDS analyses. SEM/EDS analyses were processed at 20 kV accelerated voltage, 25 mm working distance, 25° takeoff angle, 100 seconds counting time, XI 00 magnification and 20keV maximum energy. Lithium-added Silicon was used as detector.-142- Before the analyses, powdered the poppy capsules were homogenized and coated with carbon. The poppy seeds were directly coated with carbon, as well. The SEM/EDS analyses were immediately done following this procedure. The inorganic elements ( Na, Mg, Si, P, S, CI, K, Ca, Cu and Zn) found in poppy capsules and poppy seeds and their yields are given. Accordingly, the concentration distance of the inorganic elements found in the poppy capsules were defined on province/town basis. The element profiles of the poppy capsules were compared with the provinces/towns of capsules. Poppy capsules and poppy seeds were also studied in terms of the comparison of their inorganic element contents. An origin defining study was also done based on the inorganic element results of the poppy capsules or alkaloid quantities. However, no relation was seen between the alkaloid quantities of poppy capsules and inorganic elements. In accordance with the results of the origin defining studies, analyses of alkaloid and inorganic elements should be assessed independently. The inorganic elements determined in the poppy capsules collected from 9 provinces and 67 towns showed no variations resulting from climatic conditions and soil formations. However, in 8 towns of Afyon, the existence of Cu and Zn were manifested from environmental contamination.-143- The most important criteria for the determination of origin studies is indicated as percentage of inorganic elements of the capsules from the provinces.