Çekilmiş dişlerde cerrahi olmayan periodontal tedavi yöntemlerinin fibroblast adezyonu ve yüzey özellikleri açısından in vitro karşılaştırılması
In vitro comparison of non-surgical periodontal treatment procedures for fibroblast adhesion and surface features in extracted teeth
- Tez No: 977189
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA YALÇIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, cerrahi olmayan periodontal tedavi yöntemleri kapsamında uygulanan debridman yöntemlerinin (el aletleri, piezoelektrik ultrasonik , Er:YAG ve Er,Cr:YSGG lazerler ) kök yüzeyi pürüzlülüğü ve insan dişeti fibroblast davranışı üzerindeki biyolojik etkilerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada periodontal hastalık nedeniyle çekilmiş 95 ve ortodontik nedenlerle çekilmiş 25 olmak üzere toplam 120 dişten kök kesitleri (5 × 6 × 2 mm) hazırlandı. Örnekler altı gruba ayrıldı: negatif kontrol (periodontal hastalık sebebi ile çekim), pozitif kontrol (ortodontik çekim), Gracey küret, piezoelektrik ultrasonik, Er:YAG lazer ve Er,Cr:YSGG lazer. Kök yüzeyi pürüzlülüğü parametreleri (Ra ,Rq, Rz) Atomik Kuvvet Mikroskobu (AKM) ile debridman öncesi- sonrası (T0-T1) değerlendirildi. Debridman sonrası insan dişeti fibroblastları (İDF) kök kesitlerine ekildi. Hücre adezyonu ve canlılığı farklı zaman noktalarında MTT (24–72 s), RT- qPCR (24–72 s) ve konfokal mikroskobu (12–24 s) ile analiz edildi. Bulgular- Sonuç: Tedavi sonrası en düşük yüzey pürüzlülüğü el aleti grubunda (Ra: 0,65 μm), en yüksek değerler Er:YAG (Ra: 1,14 μm) ve Er,Cr:YSGG (Ra: 1,20 μm) lazer gruplarında bulundu. Hücre canlılığı tüm tedavi gruplarında zamanla artış göstermiş, 72. saatte en yüksek değerler el aleti ve Er,Cr:YSGG grubunda gözlenmiştir. Relatif gen ekspresyonları değerlendirildiğinde, adezyon genlerinde tüm tedavi gruplarında artış gözlendi; en yüksek gen ekspresyonu Er:YAG grubunda, en düşük ise el aleti grubunda elde edilmiştir. Bulgularımız, yüzey pürüzlülüğünün fibroblast canlılığı üzerinde sınırlı bir etkiye sahip olduğunu ; ancak hücre adezyonunu ve adezyonun niteliğini anlamlı biçimde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the effects of debridement methods applied within the scope of non-surgical periodontal therapy (hand instruments, piezoelectric ultrasonic devices, Er:YAG and Er,Cr:YSGG lasers) on root surface roughness and the biological behavior of human gingival fibroblasts. Materials and Methods: A total of 120 teeth were used: 95 extracted due to periodontal disease and 25 for orthodontic reasons. Root sections (5 × 6 × 2 mm) were prepared and assigned to six groups: negative control (periodontally diseased), positive control (orthodontic extraction), Gracey curette, piezoelectric ultrasonic, Er:YAG laser, and Er,Cr:YSGG laser. Root surface roughness parameters (Ra, Rq, Rz) were evaluated before and after treatment by Atomic Force Microscopy (AFM). Following instrumentation, HGFs were seeded on the samples. Cell adhesion and viability were assessed using MTT assay (24–72 h), RT-qPCR (24–72 h), and confocal microscopy (12–24 h). Results: The lowest roughness after treatment was observed in the hand instrument group (Ra: 0.65 μm), while the highest values were in Er:YAG (Ra: 1.14 μm) and Er,Cr:YSGG (Ra: 1.20 μm). Cell viability increased over time in all treatment groups, with the highest levels at 72 h in the hand instrument and Er,Cr:YSGG groups. Relative gene expression analysis showed upregulation of adhesion markers in all groups, with the highest expression in the Er:YAG group and the lowest in the hand instrument group. Our findings indicate that surface roughness has a limited effect on fibroblast viability; however, it significantly influences cell adhesion and the quality of the adhesion.