Akıllı sistemler için star poli(simetrik sübstitüye glikolid) homopolimerlerinin sentezleri ve karakterizasyonları
Synthesis and characterizations of star poly(symmetric substituted glycolide) homopolymers for smart systems
- Tez No: 977200
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY MERT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Kimya, Polymer Science and Technology, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması akıllı sistemler için star poli(simetrik sübstitüye glikolid) homopolimerlerinin sentezlerini ve karakterizasyonlarını içermektedir. Yıldız polimerler lineer muadillerine göre daha iyi fiziksel özellikler sergilemekte ve aynı zamanda ilaç salım sistemleri için terapötiklerin bağlanabileceği daha fazla fonksiyonel uç grup içermektedir. Bu bağlamda star poli(simetrik sübstitüye glikolid) homopolimerlerinin redoks uyaranına duyarlı kamptotesin (CPT) antikanser ilacı ile kimyasal konjugasyona elverişliliği araştırılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında L-valin ve L-lösin aminoasitleri sodyum nitrit kullanılarak diazotizasyon reaksiyonu ile sırasıyla L-2-hidroksi-3-metilbütanoik asit ve L-2-hidroksi-4-metilpentanoik asite dönüştürüldü. Ardından bu hidroksi asit türevleri kullanılarak PTSA.H2O varlığında dimerleşme sonucu L-diizopropil glikolid (L-DIPG) ve L-diizobütil glikolid (L-DIBG) monomerleri sentezlendi. Her bir aşamadan sonra elde edilen ürünlerin karakterizasyonları spektroskopik (ATR-FTIR, NMR) teknikleri ile yapıldı. Çalışmanın ikinci aşamasında L-DIPG ve L-DIBG monomerlerinin pentaeritritol başlatıcısı ile halka açma polimerizasyonu (ROP) sonucu dört kollu 4s-PLDIPG ve 4s-PLDIBG yıldız polimerleri sentezlendi. Polimerler değişik monomer besleme oranları, sıcaklık ve süre kullanılarak optimize edildi. Sentezlerin karakterizasyonları spektroskopik (ATR-FTIR, UV, NMR), kromatografik (GPC), termal (DSC, TGA) ve kırınıma dayalı (WAXD) teknikler ile yapıldı. Çalışmanın üçüncü aşamasında CPT, 3, 3'-ditiyodipropionik asit (DTDP) ve alkin uçlu DTDP ile reaksiyona sokularak sırasıyla karboksilik asit uçlu veya alkin uçlu CPT türevleri elde edildi ve karakterizasyonları her bir basamak için spektroskopik (ATR-FTIR, UV, NMR) teknikler kullanılarak yapıldı. Son olarak redoks duyarlı CPT türevleri (karboksilik asit veya alkin uçlu) ile alkol veya azid uçlu yıldız polimerler arasında esterifikasyon veya klik reaksiyon denemeleri gerçekleştirildi ve karakterizasyonları spektroskopik (ATR-FTIR, UV, NMR) ve kromatografik (GPC) yöntemler ile çalışıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis includes the synthesis and characterization of star poly(symmetric substituted glycolide) homopolymers for smart systems. Star polymers exhibit better physical properties than their linear counterparts and also contain more functional end groups to which therapeutics can be attached for drug delivery systems. In this context, the suitability of star poly(symmetric substituted glycolide) homopolymers for chemical conjugation with the redox stimuli-sensitive camptothecin (CPT) anticancer drug was investigated. In the first stage of the study, L-valine and L-leucine amino acids were converted to L-2-hydroxy-3-methylbutanoic acid and L-2-hydroxy-4-methylpentanoic acid, respectively, by diazotization reaction using sodium nitrite. Then, using these hydroxy acid derivatives, L-diisopropyl glycolide (L-DIPG) and L-diisobutyl glycolide (L-DIBG) monomers were synthesized as a result of dimerization in the presence of PTSA.H2O. The characterization of the products obtained after each stage was performed using spectroscopic (ATR-FTIR, NMR) techniques. In the second stage of the study, four-armed 4s-PLDIPG and 4s-PLDIBG star polymers were synthesized by ring-opening polymerization (ROP) of L-DIPG and L-DIBG monomers using pentaerythritol as an initiator. The polymers were optimized using different monomer feed ratios, temperatures, and times. The characterization of the syntheses was performed using spectroscopic (ATR-FTIR, UV, NMR), chromatographic (GPC), thermal (DSC, TGA) and diffraction-based (WAXD) techniques. In the third stage of the study, CPT was reacted with 3, 3' dithiodipropionic acid (DTDP) or alkyne-terminated DTDP to obtain carboxylic acid-terminated or alkyne-terminated CPT derivatives, respectively, and their characterization was performed using spectroscopic (ATR-FTIR, UV, NMR) techniques. Finally, esterification or click reaction experiments were performed between redox-sensitive CPT derivatives (carboxylic acid or alkyne-terminated) and alcohol or azide terminated star polymers, and their characterization was studied using spectroscopic (ATR-FTIR, UV, NMR) and chromatographic (GPC) methods.