Bir pano üreticisinde ERP dönüşüm süreci ve python ile üretim takip uygulaması geliştirilmesi
Erp tranformation process in a cabinet manufacturer and development of a production tracking application using python
- Tez No: 977199
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHLİKA KOCABAŞ AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu makalede, rack kabin üretimi gerçekleştiren bir KOBİ'de 2020'den itibaren manuel iş akışlarından dijital operasyonlara geçiş süreci akademik bir bakış açısıyla incelenmektedir. Çalışma, Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sistemleri ile Yalın Üretim prensiplerinin entegre uygulanmasının operasyonel süreçlere etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, karma yöntem tasarımı çerçevesinde literatür taraması, nicel veri analizi, üretim hattı gözlemleri ve yarı yapılandırılmış yönetici görüşmeleri kullanılarak yürütülür. Bulgular, ERP ve üretim takip sisteminin bütünleşik kullanımının stok devir hızını artırdığını, süreç şeffaflığını güçlendirdiğini ve insan kaynaklı hata oranlarını azalttığını göstermektedir. Dokunmatik ekran tabanlı iş emri yönetimi, kağıtlı sistemleri kaldırarak anlık veri akışına olanak sağlar ve karar verme süreçlerini hızlandırmaktadır. Ayrıca, Yalın Üretim araçlarının uygulanmasıyla darboğazlar minimize edilirken kaynak kullanımı optimize edilmekte ve çalışan verimliliği yükselmektedir. Bu bütünleşik dijital dönüşüm stratejisi, hem operasyonel çevikliği hem de maliyet etkinliğini artırarak KOBİ ölçeğindeki üretim işletmelerine sürdürülebilir bir rekabet avantajı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper examines, from an academic perspective, the transition from manual workflows to digital operations in a rack cabinet manufacturing SME since 2020. The study aims to assess the impact of integrated implementation of Enterprise Resource Planning (ERP) systems and Lean Production principles on operational processes. Employing a mixed‐methods design, the research combines a comprehensive literature review, quantitative analysis of company data, production line observations, and semi‐ structured interviews with managerial staff. The findings demonstrate that the unified use of an ERP and a production tracking system enhances inventory turnover, strengthens process transparency, and reduces human error rates. The introduction of a touchscreen‐based order management interface replaces paper‐based procedures, enables real‐time data flow, and accelerates decision‐making processes. Furthermore, application of Lean Production tools minimizes bottlenecks, optimizes resource utilization, and elevates workforce efficiency. This integrated digital transformation strategy improves both operational agility and cost‐ effectiveness, offering a sustainable competitive advantage to manufacturing SMEs.