Hava yolu yolcu taşımacılığında bulanık mantık ile dinamik fiyatlandırma
Dynamic pricing with fuzzy logic in airline passenger transportation
- Tez No: 977207
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, hava yolu yolcu taşımacılığında kullanılabilecek bir bulanık mantıklı dinamik bilet fiyatlandırma sistemi önerilmektedir. Dinamik fiyatlandırma sistemleri, hava yolu şirketlerinin etkin gelir yönetimi uygulamalarına olanak tanıyan stratejilerden biridir. Hava yolu taşımacılığındaki dinamik fiyatlandırma ve yapay zekâ uygulamaları, sektördeki rekabetin artırılmasına ve müşteri memnuniyetinin sağlanmasına önemli katkılar sağlamaktadır. Bu stratejiler, hem hava yolu şirketlerinin operasyonel verimliliğini artırmakta hem de yolcular için daha uygun fiyatlarla bilet satın alma fırsatları sunmaktadır. Literatürde, dinamik fiyatlandırma için yapay zekâ yöntemlerinden makine öğrenmesi ve derin öğrenme gibi tekniklerin kullanıldığı görülmektedir. Bu yöntemlerin yoğun veri ihtiyacı ve her uçuş için ayrı ayrı eğitim yapılması gerekliliği başa çıkılması zor bir problem haline gelmektedir. Bu nedenle bu çalışmada, çok daha az veri ihtiyacı duyan ve daha çok kural tabanlı karar verme yeteneğine sahip bulanık mantıklı sistemlerin dinamik fiyatlandırmada daha faydalı olacağı düşünülmektedir. Bu amaçla çalışmada, hava yolu yolcu taşımacılığında kullanılabilecek bir bulanık mantıklı dinamik bilet fiyatlandırma sistemi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a fuzzy logic dynamic ticket pricing system that can be used in airline passenger transportation is proposed. Dynamic pricing systems are one of the strategies that enable airline companies to implement effective revenue management applications. Dynamic pricing and artificial intelligence applications in airline transportation make significant contributions to increasing competition in the sector and ensuring customer satisfaction. These strategies both increase the operational efficiency of airline companies and offer opportunities for passengers to purchase tickets at more affordable prices. In the literature, it is seen that techniques such as machine learning and deep learning are used for dynamic pricing among artificial intelligence methods. The intensive data requirement of these methods and the need for separate training for each flight become a difficult problem to cope with. Therefore, in this study, it is thought that fuzzy logic systems that need much less data and have more rule-based decision-making ability will be more useful in dynamic pricing. For this purpose, a fuzzy logic dynamic ticket pricing system that can be used in airline passenger transportation is proposed in this study.