Tip 1 diyabet mellitus tanılı pediatrik hastalarda balayı dönemini ön gören klinik belirteçler ve miRNA ekspresyonunun değerlendirilmesi
Clinical predictors of the honeymoon period and evaluation of miRNA expression in pediatric patients diagnosed with Type 1 diabetes mellitus
  1. Tez No: 977208
  2. Yazar: BARIŞ ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA AYÇA ALTINCIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Pediatrik hasta grubunda en sık görülen endokrin hastalıklardan birisi diyabetes mellitustur. Diyabetes mellitus (DM) insülin sekresyonundaki veya insülin etkisindeki yetersizlik sonucunda ortaya çıkan, glukozun hem enerji kaynağı olarak kullanılamadığı hem de glukoneogenez ve glikojenoliz nedeni ile aşırı şekilde üretildiği ve bunun sonucunda hiperglisemiye neden olan bir grup karbonhidrat metabolizması bozukluğudur. Pediatrik hastalarda tip 1 diyabetes mellitus (T1DM) seyri sırasında balayı dönemi olarak adlandırılan bir evre bulunmaktadır. Bu dönemde hastaların insülin ihtiyaçları azalır ve metabolik parametreleri daha stabil bir hal alır. Bu dönemin önemi, balayı dönemini yaşayan hastalarda, hastalığın uzun dönemde daha dengeli seyretmesi ve diyabete bağlı komplikasyonların daha nadir görülmesidir. Bu çalışmanın amacı, balayı döneminin moleküler mekanizmalarını daha iyi anlayabilmek ve hastaların bu döneme girip girmeyeceklerini ön görebilecek olası moleküler biyobelirteçleri saptamaktır. Çalışmaya pediatrik yaş grubundan yeni tanı almış 40 adet T1DM hastası ile yaş ve cinsiyet açısından uyumlu 40 sağlıklı kontrol bireyi dahil edilmiştir. Çalışmanın başlangıcında hastaların ve kontrol grubunun oksolojik ve demografik verileri kaydedildi. Çalışmaya dahil edilen T1DM tanılı hastalardan; tanı anında biyokimyasal, immünolojik ve moleküler analizler yapılmak üzere örnekler alınmıştır. Çalışma ve kontrol grubundan çalışmanın başlangıcında miRNA 23a-3p, miRNA 23b-3p, miRNA 24-3p, miRNA 27a-3p, miRNA 27b-3p, miRNA 3187-3p, miRNA 4723-5p, miRNA 103a-3p ve miRNA 375 düzeyleri analiz edilmiştir. Hasta grubu tanı sonrasında 6 ay boyunca takip edilmiş, 3. ve 6.aylarda poliklinik kontrollerine çağrılmışlardır. 3. ve 6.ay poliklinik kontrollerinde HbA1c, C-peptid, glukoz ve miRNA düzey analizleri yapılmıştır. Çalışmamızın sonunda hasta ve kontrol grupları arasında yaş, cinsiyet dağılım ve oksolojik veriler açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. 40 hastanın 23 tanesi (%57,5) balayı dönemine girmiştir. Balayı dönemine giren hastalar ile balayı dönemine girmeyen hastalar arasında yaş, cinsiyet, oksolojik veriler ve antikor düzeyleri bakımından anlamlı bir fark saptanmamıştır. T1DM'li hasta grubu ile kontrol grubu karşılaştırıldığında miRNA 24-3p ve miRNA 27a-3p ekspresyon düzeylerinde anlamlı fark saptanmıştır. T1DM grubunda miRNA 27a-3p, kontrol grubunda miRNA 24-3p ekspresyonları anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Balayına giren ve girmeyen hastalar arasında tanı anı, 3. ve 6.ay miRNA ekspresyonu açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. T1DM hasta grubunda 6 aylık takip süresince miRNA 23a-3p, miRNA 24-3p ve miRNA 27a-3p'nin zamana bağlı ekspresyon düzeylerinde anlamlı değişiklikler olmuştur. miRNA 23a-3p ve miRNA 24-3p'nin ekspresyon düzeyleri giderek artarken, miRNA 27a-3p'nin ekspresyon düzeyi giderek azalmıştır. Sonuç olarak yeni tanı T1DM hastalarında miRNA 24-3p ekspresyonu başlangıçta düşük olup, hastalık seyrinde artış gösterirken; miRNA 27a-3p ekspresyonu ise başlangıçta yüksek olup hastalık seyrinde azalmıştır. Bu sonuçlara göre miRNA 24-3p ve miRNA 27a-3p'nin diyabetin erken ve ilerleyen dönemlerinde farklı düzenleyici roller üstlendiğini düşünebiliriz.
Özet (Çeviri)
One of the most common endocrine disorders in the pediatric patient group is diabetes mellitus. Diabetes mellitus (DM) is a group of carbohydrate metabolism disorder that result from insufficient insulin secretion or insulin action, leading to hyperglycemia due to glucose being unable to be used as an energy source and being overproduced due to gluconeogenesis and glycogenolysis. In pediatric patients, there is a phase called honeymoon period during the course of type 1 diyabetes mellitus (T1DM). During this period, patients' insulin requirements decrease and their metabolic parameters become more stable. The importance of this phase lies in the fact that patients experiencing the honeymoon period tend to have a more balanced long-term course of the disease and experience fewer diabetes-related complications. The aim of this study is to better understand the molecular biomarkers that could predict whether patients will enter this phase. The study included 40 newly diagnosed T1DM patients from the pediatric age group and 40 healthy control subjects matched for age and gender. At the beginning of the study, the biochemical and demographic data of the patients and the control group were recorded. Samples were collected from the patients with T1DM included in the study for biochemical, immunological, and molecular analyses at the time of diagnosis. At the beginning of the study, the levels of miRNA 23a-3p, miRNA 23b-3p, miRNA 24-3p, miRNA 27a-3p, miRNA 27b-3p, miRNA 3187-3p, miRNA 4723-5p, miRNA 103a-3p, and miRNA 375 were analyzed in the study and control groups. The patient group was followed up for 6 months after diagnosis and was called for outpatient clinic check-ups at 3 and 6 months. HbA1c, C-peptide, glucose, and miRNA level analyses were performed at the 3- and 6- month outpatient clinic check-ups. At the end of our study, no significant difference was found between the patient and control groups in terms of age, gender distribution, and auxological data. Twenty-three of the 40 patients (57.5%) entered the honeymoon period. No significant difference was found between patients who entered the honeymoon period and those who did not in terms of age, gender, auxological data, and antibody levels. When comparing the T1DM patient group with the control group, a significant difference was found in the expression levels of miRNA 24-3p and miRNA 27a-3p. miRNA 27a-3p expression was significantly higher in the T1DM group, while miRNA 24-3p expression was significantly higher in the control group. No significant difference was found in miRNA expression at diagnosis, 3 months, and 6 months between patients who entered remission and those who did not. In the T1DM patient group, there were significant changes in the time-dependent expression levels of miRNA 23a-3p, miRNA 24-3p, and miRNA 27a-3p during the 6-month follow-up period. The expression levels of miRNA 23a-3p and miRNA 24-3p gradually increased, while the expression level of miRNA 27a-3p gradually decreased. In conclusion, miRNA 24-3p expression was initially low in newly diagnosed T1DM patients and increased during the course of the disease, while miRNA 27a-3p expression was initially high and decreased during the course of the disease. Based on these results, we can conclude that miRNA 24-3p and miRNA 27a-3p play different regulatory roles in the early and advanced stages of diabetes.