Aydıncık (İçel) yöresindeki liyas karbonat istifinin sedimantolojisi
- Tez No: 97721
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHSİN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
öz Aydıncık (İçel) yöresinin kuzeybatısında, Cehennemdere formasyonunun Dibekli Üyesiyle temsil edilen Liyas karbonatlarına ah Pirencik Tepe ölçülü stratigrafik kesitinde yedi litofasiyes ayırt edilmiştir. Bunlar, 1) Dolomit fasiyesi (gel-git üstü ve içi ortamı); 2) Algal laminah kireçtaşlan (gel-git içi ortamı); 3) Formasyon içi konglomera (hakim olarak gel-git altı ortamı); 4) Megalodontlu - Orbitopselldk mikritik kireçtaşı fasiyesi ( sığ gel-git attı ortamı); 5) Gastropodlu mikritik kireçtaşı fesiyesi (korunmalı gel-git altı ortamı); 6) Mikritik kireçtaşı fasiyesi (çamurtaşı, gel-git içi ve altı ortamı); 7) Oolitli-Intraklasth möcritik/sparitik kireçtaşı fasiyesi (tanetaşı / istiftaşı; gel-git içi ve Üstü ortamı) dır. Pirencik Tepe ölçülü stratigrafik kesitinde karbonat kayaçlan genel olarak yukanya doğru hafifçe derinleşen bir istifi karekterize etmektedir. Kesitin alt seviyelerinde dolomitler yaygındır, üstte doğru algal laminah kireçtaşı ve daha sonrada döngü yapısı gösteren kayaçlara geçilmektedir. Döngü yapısı tabanda formasyon içi konglomeralar, Megalodontlu-OW?op,se//ö 'h kireçtaşlan ve algal laminah kireçtaşlarından oluşmaktadır. Gastropodlu kireçtaşı ve çamurtaşlanda yaygın olarak bu seviyeler içinde görülmektedir. Liyas karbonat istifinin üst seviyelerinde oolitli-intraklasth mikrit/sparit (tanetaşı/istiftaşı) yer almakta, daha sonra Dogger yaşlı dolomitlere geçilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Seven lithofacies have been delineated from Pirencik Tepe (hill) measured stratigraphic section of the Liassic carbonates which are represented by Dibekli member of the Cehennemdere formation within northwestern part of the Aydıncık (İçel) area. These are: 1) Dolomite fades (supratidal to intertidal environment); 2) Algal laminated limestone (intertidal environment); 3) Intraformational conglomerate (dominantly subtidal environment); 4) Megak>âot&-OrbitopseHa bearing micritic limestone (shallow subtidal environment); 5)Gastropod bearing micritic limestone (restricted subtidal enviroment); 6) Micritic limestone facies (mudstone; intertidal to subtidal enviroment); 7) Oolite-intraclast bearing micrite/sparite (packstone /grainstone; intertidal to supratidal environment). In Pirencik Tepe measured stratigraphic section, the Liassic carbonates characterize a slightly deepening-upward sequence. Dolomites are abundant at the lower part of the section, then pass upward into the algal laminated limestone, and later cyclic carbonates, including from base to top intraformational conglomerate, Megalodont-Oröi/o/75e//a bearing micritic limestone, and algal laminated limestone. In the cyclic level, gastropoda bearing limestone and micritic limestone (mudstone) are also present. Oolite-intraclast bearing micritic/sparitic limestone (pacstone/ grainstone) take place at the mostupper part of the sequence. Then Liassic carbonates pass dolomites of örendûzü member (Dogger )of the Cehennemdere Formation.