Andezit ve bazalt tüfünün organik fosforlu bir pestisit olan dichlorvos'un gideriminde kullanılabilirliğinin araştırılması
  1. Tez No: 97722
  2. Yazar: HÜDAVERDİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ill öz Organik fosforlu bir insektisit olan dichlorvos (DDVP) aquatik çevreye zirai alanlar ve en az onun kadar da atıksu deşarjlarından atılmaktadır. Bu çalışmada, atıksulardan organik fosforlu bir pestisit olan Dichlorvos (DDVP)'un pomza ve bazalt taşı kullanılarak arıtımı (giderimi) konusu araştırılmıştır. Bu amaçla belirli derişimlerde DDVP içeren sentetik bir atıksu kullanılmış, doğal pomza ve bazalt taşı farklı tane boyutlarında denenmiştir. Analizler için Hewlett Packard 6890 GC (Gaz Kromotografisi) cihazı kullanılmıştır. En Yüksek arıtım verimliliğine (Pomza için %67, Bazalt için %90); pH 6.5, derişim C=5 mg/L DDVP ve temas süresi t=3saat koşullarında ve 2 mm'lik tane boyutuna sahip pomza ve bazalt taşları kullanıldığında ulaşıldığı sonucuna varılmıştır. Elde edilen sonuçlar bu doğal tüflerin DDVP arıtımında (gideriminde) etkin bir şekilde kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Dichlorvos (DDVP) is one of the organophosphate insecticide enter the aquatic environment in run of from agricultural areas as weH as from point sources. In this study, removing this pesticide from waste water by adsorption method onto pumice powder (stone) and basalt have been investigated in detail For this purpose, synthetic waste water which contains DDVP in different granular size of adsorptive material. The DDVP analyses were performed by Hewlett Packard 6890 Gas Chromatography instrument. The maximum removal efficiency of DDVP from synthetic waste water (67% and 90% for pumice stone and basalt, respectively) was optioned at a medium pH of 6.5 5 mg/L waste water DDVP concentration and 3 hours of retention time conditions when 2 mm of granular size of adsorptive material was used in particular. Result optioned from this study have clearly demonstrated that natural tuff, such as pumice stone and basalt rock might effectively be used as an adsorptive material in DDVP removal from agricultural waste water.