Ankara ili andezit (Gölbaşı), bazalt (Etimesgut) ve kireçtaşlarının (Mamak) tuza karşı dayanımları ve bazı fiziksel özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of some physical properties and strength of andesite (Gölbaşi), basalt (Etimesgut) and lime stone (Mamak) in Ankara
  1. Tez No: 651654
  2. Yazar: GÜLSÜM DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ZEDEF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Konya Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü Yüksek lisans projesi kapsamında Ankara ilinde Büyükşehir Belediyesine ait 3 farklı maden ocağını gezdim. Andezit, Bazalt ve Kireçtaşı ocakları hakkında üretim ve genel işleyişler hakkında bilgiler öğrendim. 3 farklı ocaktan Andezit (Gölbaşı), Bazalt (Etimesgut) ve Kireçtaşı (Mamak) 'larından örnek numuneler getirdim. Bu tez kapsamında örnek numuneler üzerinde 4 farklı deney yaparak andezit, bazalt ve kireçtaşı numuneleri hakkında bilgiler verdik. Numuneler üzerine yaptığımız deneylerde; Tek Eksenli Basınç Dayanımları andezit numunesi 152,30 Mpa, kireçtaşı numunesi 122,72 Mpa, bazalt numunesi 136,15 Mpa çıkmıştır. Basınç dayanımı (Mpa) en yüksek numunemiz Gölbaşı ocağı'na aittir. En düşük numunemiz ise Mamak ocağı'na aittir. Schmidt Çekici Deneyinde andezit numunesi 223,82 Mpa, bazalt numunesi 178,95 Mpa, kireçtaşı numunesi 211,57 Mpa çıkmıştır. Schmidt Çekici Deneyinde ortalama (Mpa) en yüksek numunemiz Gölbaşı ocağı'na aittir. En düşük numunemiz ise Etimesgut Ocağı'na aittir. Donma Çözünme Deneyinde ağırlık kayıpları % olarak, andezit numunesi %0,06 kireçtaşı numunesi %0,02 bazalt numunesi %0,10'luk ağırlık kayıpları yaşanmıştır. En fazla ağırlık kaybı yaşayan bazalt numunesi %0,10 ortalama kayıp değeriyle olmuştur. En az ağırlık kaybını ise kireçtaşı numunesi %0,02 'lik ağırlık kaybı yaşamıştır. İspanyol Kuru Ağırlık Kaybı ( Dry Weight Loss = DWL ) Deneyinde ağırlık kayıpları % olarak, andezit numunesi % 11,70, bazalt numunesi % 0,18, kireçtaşı numunesi % -0,59 'luk ağırlık kayıpları yaşanmıştır. En fazla ağırlık kaybı yaşayan kireçtaşı numunesi %-0,59 ortalama kayıp değeriyle olmuştur. En az ağırlık kaybını ise andezit numunesi %11,70 'lik ağırlık kaybı yaşamıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of Konya Technical University Mining Engineering Department master's project, I visited 3 different mines belonging to Metropolitan Municipality in Ankara. I learned about the production and general operations of Andesite, Basalt and Limestone quarries. I brought samples of Andesite (Gölbaşı), Basalt (Etimesgut) and Limestone (Mamak) from 3 different quarries. Within the scope of this thesis, we gave information about andesite, basalt and limestone samples by doing 4 different experiments on sample samples. In our experiments on samples; Uniaxial Compressive Strengths were found to be 152.30 Mpa for the andesite sample, 122.72 Mpa for the limestone sample, 136.15 Mpa for the basalt sample. Our sample with the highest compressive strength (Mpa) belongs to Gölbaşı quarry. Our lowest sample belongs to Mamak quarry. In the Schmidt Hammer Test, the andesite sample was 223.82 Mpa, the basalt sample was 178.95 Mpa, and the limestone sample was 211.57 Mpa. Our highest average (Mpa) sample in the Schmidt Hammer Test belongs to Gölbaşı quarry. Our lowest sample belongs to Etimesgut Quarry. In the Freeze-Dissolution Test, weight losses of 0.06%, limestone sample 0.02%, and basalt sample 0.10% weight loss were observed in%. The basalt sample that experienced the most weight loss was with an average loss value of 0.10%. The least weight loss was experienced by the limestone sample of 0.02%. In the Spanish Dry Weight Loss (DWL) Test, weight loss was% 11.70 for andesite sample, 0.18% for basalt sample, -0.59% for limestone sample. The limestone sample that experienced the highest weight loss was with an average loss value of -0.59%. The least weight loss was experienced by the andesite sample of 11.70%.