Lider üye etkileşiminin çalışan performansına etkisinde yenilikçi iş davranışının aracılık rolü: Sağlık çalışanları örneği
The mediating role of innovation in the effect of leader member interaction on employee performance: The case of health workers
  1. Tez No: 977256
  2. Yazar: ŞİRİN ELMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Lider Üye Etkileşiminin Çalışan Perfromansı üzerindeki etkisini incelemeyi ve bu etkide Yenilikçi İş Davranışının aracılık rolü olup olmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. 21.yüzyılda hızla gelişen teknoloji ve küreselleşme süreci, iş yaşamında köklü dönüşümlere neden olmuştur. Bu dönüşümler, örgütlerdeki liderlik anlayışının ve çalışan beklentilerinin yeniden şekillenmesini gerekli kılmıştır. Bu bağlamda, çalışanların iş ortamındaki tutum ve davranışlarını belirleyen ilişkisel ve psikolojik faktörlerin araştırılması önemli hale gelmiştir. Bu faktörlerden biri olan Lider-Üye Etkileşimi (LÜE), lider ile çalışan arasındaki ilişkinin niteliğini ortaya koymakta ve bireylerin performanslarını nasıl etkilediğini anlamak açısından kritik bir kavram olarak değerlendirilmektedir. Lider-üye etkileşimi, çalışanların iş ortamını nasıl algıladıkları, liderlerinden ne ölçüde destek gördükleri ve bu bağlamda işlerine ne kadar bağlılık gösterdikleri ile doğrudan ilişkilidir. Liderin çalışanla kurduğu kaliteli etkileşim, motivasyonu ve performansı artırmakta; bu da çalışanların işlerine olan katkısını olumlu yönde etkilemektedir. Performansı artan bir çalışanın, yenilikçi fikir ve davranışlar geliştirme olasılığı da artmaktadır. Yenilikçi iş davranışları, çalışanların mevcut yöntemleri sorgulaması, alternatif çözüm yolları araması ve iş süreçlerine değer katacak yeni fikirler üretmesi anlamına gelir. Yüksek kaliteli lider-üye ilişkileri, çalışanların yenilikçi düşünce geliştirme cesaretini desteklerken, bu yenilikçi davranışların da çalışan performansına katkıda bulunduğunu göstermektedir. Sağlık sektörünün yüksek tempolu, insan odaklı ve stratejik karar alma süreçlerine dayalı yapısı dikkate alınarak ele alınan bu araştırma kapsamında, Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak Kars il merkezi ve ilçelerinde faaliyet gösteren hastanelerde görev yapan sağlık çalışanları evren olarak seçilmiş ve anket tekniği uygulanarak veriler toplanmıştır. Farklı unvan ve görev pozisyonlarında bulunan toplam 354 katılımcıdan elde edilen veriler, lider-üye etkileşiminin hem çalışan performansı hem de yenilikçi iş davranışı üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, yenilikçi iş davranışının, lider-üye etkileşimi ile çalışan performansı arasındaki etkide kısmi aracılık rolü oynadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of Leader-Member Exchange (LMX) on Employee Performance and to determine whether Innovative Work Behavior plays a mediating role in this relationship. In the 21st century, rapidly developing technology and the process of globalization have led to profound transformations in the business world. These transformations have necessitated a reshaping of leadership approaches within organizations and of employee expectations. In this context, investigating the relational and psychological factors that influence employees' attitudes and behaviors in the workplace has become increasingly important. One such factor, Leader-Member Exchange (LMX), reveals the quality of the relationship between leaders and employees and is considered a critical concept in understanding how this relationship affects individual performance. Leader-member exchange is directly related to how employees perceive their work environment, the extent of support they receive from their leaders, and the level of commitment they demonstrate toward their jobs. High-quality interactions between leaders and employees enhance motivation and performance, which positively influences employees' contributions to their work. As an employee's performance increases, their likelihood of generating innovative ideas and behaviors also grows. Innovative work behavior refers to questioning existing methods, seeking alternative solutions, and generating new ideas that add value to work processes. High-quality leader-member relationships encourage employees to develop innovative thinking and demonstrate that such innovative behaviors contribute to employee performance. Considering the high-paced, human-centered, and strategic decision-making structure of the healthcare sector, this study was conducted with healthcare professionals working in hospitals affiliated with the Ministry of Health in the central and district areas of Kars province. Data were collected through a survey administered to a total of 354 participants holding various titles and positions. The findings reveal that leader-member exchange has a significant and positive effect on both employee performance and innovative work behavior. Furthermore, it was determined that innovative work behavior partially mediates the relationship between leader-member exchange and employee performance.