Outdoor localization of a robotic platform using panaromic images
Robotik platformun panaromik fotoğraflar kullanılarak dış mekan lokalizasyonunun yapılması
  1. Tez No: 682641
  2. Yazar: GÜLÇİN CEREN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BUĞRA KOKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yirminci yüzyılın sonlarına doğru robotik çalışmalarındaki gelişmeler robotların fabrikalardan çıkıp günlük hayattaki kullanımlarına imkan tanımıştır. Robotların çoğu insanlar için sıkıcı, zor ve tehlikeli işleri gerçekleştirirken belli bir bölgede çalışmaya devam edeceklerdir. Gelişmiş bir performans için, bu robotların çalıştıkları bölgeye hakim olmaları gereklidir. Bu çalışmada, panoramik fotoğraflardan elde edilen gökyüzü çizgilerinin kare bir bölgede lokalizasyon için nasıl kullanılabileceğine dair metotlar geliştirilmiş olup deneyler yapılmıştır. Buna göre, lokalizasyon için öncelikle belirlenen alanda çekilen panoramik fotoğraflardan gökyüzü çizgileri elde edilip bunlar harita olarak adlandırılmıştır. Sonrasında bu alanda farklı noktalarda çekilen fotoğraflardan elde edilen gökyüzü çizgileri haritanınkiler ile karşılaştırılıp lokalizasyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Algoritmanın performansının incelenmesi için, fotoğraflar farklı çevrelerde, mevsimlerde ve günün farklı zamanlarında çekilmiştir. Ayrıca, algoritmanın verdiği sonuçların ne zaman güvenilir olmayacağını incelemek için gökyüzü çizgilerine yapay engeller konulup lokalizasyon denenmiştir.
Özet (Çeviri)
Advances in robotics liberated robots from factory floors by the end of 20th century. Use of robots in our daily lives is only expected to increase in time. Robots, while relieving us from the burden of tedious, hard and dangerous tasks, most of them are still expected to be territorial, i.e. they will operate in a predefined or rather bounded environment. For enhanced performance, a robot should be familiar with its territory. In this work, use of skylines extracted from panoramic images is studied in order to provide localization in a square region. In order to achieve localization in a specific territory, firstly, a map is formed in that area using skylines which are extracted from captured photographs. Then, different images are obtained in the territory and skyline signals are extracted for the purpose of matching with the ones of map. As a result of matching process, localization is performed in that certain territory. In order to observe performance of localization algorithm, photographs are captured in diferent environments, seasons and times of day. Also, artifical occlusions are added to skyline signals in order to observe failure point of algorithm.