Neolitik Çağ'dan Demir Çağı'na Anadolu ve Mezopotamya'da ekmek yapımı
Bread making in Anatolia and Mesopotamia from the Neolithic to the Iron Age
  1. Tez No: 977262
  2. Yazar: BÜNYAMİN BAHAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN KÜÇÜKEFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
Özet
Anadolu ve Mezopotamya tarihsel süreç içinde oldukça fazla etkileşime geçmiş bölgelerdir. Bu etkileşimler siyasi, sosyal, kültürel ve sanatsal birçok başlıkta meydana gelmiştir. Siyasi açıdan ise zaman zaman iki bölgeye de hâkim olan güçler meydana gelmiştir. Doğal olarak bu durum kültürel alış verişi daha da hızlandırmıştır. Bu bakımdan değişen iklim şartlarına ve insanoğlunun gelişimi ile paralel olarak devam eden süreçte tahılın evcilleştirilmesi ve bunun sonucu olarak da ekmek üretiminin ortaya çıkması da bu iki bölge ile alakalı görülmektedir. Anadolu ve Mezopotamya bölgeleri arasında bulunan Bereketli Hilal bölgesi aynı zamanda ilk çiftçilerin de ortaya çıktığı bölge olarak bilinmektedir. Bu bakımdan zengin su kaynaklarının ılıman iklim kuşağının varlığı ile birlikte bu ilk çiftçiler yerleşim yaşamın da öncüleri olmuş ve tarımı başlatmışlardır. Bereketli Hilal bölgesinin bugün sınırları çizilen Anadolu ve Mezopotamya'nın kesişim noktasında ve iki alana yayılmış konumu Anadolu ve Mezopotamya'yı ortak bir kültürel geçmişin bileşenleri haline getirmektedir. Hazırlanan bu yüksek lisans tezi ile ekmek üretiminin Anadolu ve Mezopotamya kültürleri ışığında ortaya çıkışı farklılığı ve önemi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Anatolia and Mesopotamia are regions that have interacted a lot throughout history. These interactions have occurred under many headings, politically, socially, culturally and artistically. From a political perspective, powers that dominated both regions have emerged from time to time. Naturally, this situation has accelerated cultural exchange even more. In this respect, the domestication of grain and the emergence of bread production as a result of this process, which continued in parallel with the changing climate conditions and the development of mankind, are also seen to be related to these two regions. The Fertile Crescent region, located between the Anatolian and Mesopotamian regions, is also known as the region where the first farmers emerged. In this respect, with the presence of rich water resources and a temperate climate zone, these first farmers became the pioneers of settlement life and started agriculture. The Fertile Crescent region's location at the intersection of Anatolia and Mesopotamia, whose borders are drawn today, and spread over two areas, makes Anatolia and Mesopotamia components of a common cultural past. This master's thesis has addressed the difference and importance of the emergence of bread production in the light of Anatolian and Mesopotamian cultures.