Türkçe öğretmenliği programında yüksek lisans öğrenimi gören öğrencilere sunulan mentörlüğün tez yazım sürecindeki rolü
The role of mentoring offered to master's degree students in Turkish language teaching program in thesis writing process
  1. Tez No: 977265
  2. Yazar: BETÜL TAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA BARUTCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada Türkçe öğretmenliği yüksek lisans programında öğrenim gören öğrencilerin tez yazım süreci boyunca deneyimledikleri mentörlük hizmetine dair görüşlerinin Noe'nin Mentörlük İşlevi Modeli'nin ilkeleri kapsamında incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda araştırma, tez yazım sürecinde sunulan mentörlüğün niteliğini derinlemesine ortaya koymayı amaçlayan nitel bir çalışma niteliğindedir. Çalışma Türkçe Öğretmenliği Programına kayıtlı yüksek lisans tez yazım aşamasında olan öğrenciler ve bu programdaki öğrenimini henüz tamamlamış mezun yüksek lisans öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Kartopu örneklem oluşturma yöntemine göre belirlenen 20 katılımcı, toplamda 6 farklı devlet üniversitesinden çalışmaya dâhil olmuştur. Nitel araştırma yaklaşımının benimsendiği çalışmada temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formundan ve yansıtıcı notlardan yararlanılarak elde edilen veriler nitel içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen veriler MAXQDA 24 programıyla 2 tema, 9 kategori, 11 alt kategori ve kodlara ayrılarak çalışmanın doğruluk bileşeni sağlanmaya çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Türkçe öğretmenliği programı yüksek lisans öğrencilerinin tez yazım sürecinde deneyimledikleri mentörlüğün akademik ve psikososyal gelişimlerinde önemli rol oynadığı saptanmıştır. Tez yazım sürecinde sunulan mentörlüğün; öğrencilerin hem akademik başarılarını hem de psikososyal gelişimlerini olumlu yönde şekillendirdiği görülmüştür. Modelin kariyer işlevi kapsamında; öğrenciler, danışmanlarının akademik yazma becerilerini başarılı bulduklarını, örnek aldıklarını ve danışmanlarının yayınlarını başvuru kaynağı olarak kullandıklarını belirtmişlerdir. Danışmanların geri bildirimleri, öğrencilerin yazma süreçlerine olan güvenlerini artırmış ve motivasyonlarını geliştirmiştir. Zaman yönetimi konusunda danışmanlardan destek alan öğrenciler, daha başarılı bir süreç geçirmişlerdir. Etkili iletişim ve kaynak sağlama da akademik başarıyı artıran faktörler olarak belirtilmiştir. Modelin psikososyal işlevi kapsamında; danışmanların duyuşsal desteği, öğrencilerin motivasyonunu, öz güvenini ve mutluluğunu artırmış, stres ve kaygılarını hafifletmiştir. Öğrenciler, danışmanlarını destekleyici, cesaretlendirici ve güvenilir bulduklarını ifade etmişlerdir. Karşılaşılan problemlerle başa çıkmada danışmanlardan destek alan öğrenciler, daha başarılı bir süreç geçirmişlerdir. Öğrenciler, mentörlerini“pusula, ışık, deniz feneri ve dağ”gibi metaforlarla tanımlayarak, yol gösterici ve destekleyici rollerini vurgulamışlardır. Mentörlüğün sadece akademik ürünlerin oluşturulmasıyla sınırlı kalmadığını, kişilik gelişimini desteklediklerini ifade etmiş ve mentörlüğü bir temsil alanı olarak yorumlamışlardır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, Türkçe öğretmenliği programı yüksek lisans öğrencileri mentörlerinin akademik yazma becerilerini başarılı bulmuş, onları örnek almış ve gelecekte kendi mentörleri gibi bir mentör olmak istemişlerdir. Mentörlerinin zaman yönetimi, iletişim becerileri ve akademik disiplinini de takdir etmişlerdir. Öğrenciler, mentörlük desteğiyle tez yazım sürecini daha verimli ve başarılı yürüttüklerini belirtmişlerdir. Mentörün duyuşsal desteği ile birlikte öğrencilerin motivasyonlarının arttığı, stres ve kaygılarını azaldığı görülmüştür. Öğrenciler, mentörlerinin güven ve inancının öz güvenlerini geliştirdiğini ifade etmişlerdir. Karşılaştıkları sorunlarda ilk olarak mentörlerinden destek talep eden öğrenciler, mentörlerini yol gösterici ve destekçi olarak tanımlamışlardır. Sonuç olarak nitelikli mentörlük desteğinin öğrencilerin akademik ve kişisel gelişiminde önemli katkılar sağladığı görülmüştür. Çalışmadan elde edilen sonuçların, alan yazınında Noe'nin Mentörlük İşlevi Modeli kapsamında yapılan çalışmaların sonuçlarını destekler nitelikte olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the opinions of Turkish language teaching master's program students about the mentoring service they experienced during the thesis writing process within the scope of the principles of Noe's Mentoring Function Model. In this context, the research is a qualitative study that aims to reveal the quality of mentoring offered during the thesis writing process in depth. The study was conducted with students enrolled in the Turkish Language Teaching Program who are in the master's thesis writing phase and graduate master's students who have just completed their education in this program. According to the snowball sampling method, 20 participants from 6 different state universities were included in the study. Basic qualitative research design was used in the study in which qualitative research approach was adopted. The data obtained from the semi-structured interview form and reflective notes were analyzed by qualitative content analysis method. The data obtained within the scope of the study were divided into 2 themes, 9 categories, 11 subcategories and codes with MAXQDA 24 program to ensure the accuracy component of the study. According to the results of the study, it was determined that the mentoring experienced by Turkish language teaching program graduate students during the thesis writing process played an important role in their academic and psychosocial development. It was observed that the mentoring offered during the thesis writing process positively shaped both the academic achievement and psychosocial development of the students. Within the scope of the career function of the model, students stated that they found their advisors' academic writing skills successful, that they took them as an example and that they used their advisors' publications as a reference source. Advisors' feedback increased students' confidence in their writing processes and improved their motivation. Students who received support from advisors on time management had a more successful process. Effective communication and resource provision were also cited as factors that increased academic success. Within the scope of the psychosocial function of the model, the affective support of the counselors increased students' motivation, self-confidence and happiness, and alleviated their stress and anxiety. Students stated that they found their advisors supportive, encouraging and reliable. Students who received support from counselors in coping with the problems encountered had a more successful process. Students described their mentors with metaphors such as“compass, light, lighthouse and mountain”and emphasized their guiding and supportive roles. They stated that mentoring is not limited to the creation of academic products, they support personality development and interpreted mentoring as a field of representation. According to the findings of the study, Turkish language teaching graduate students found their mentors' academic writing skills successful, took them as an example and wanted to be a mentor like their mentors in the future. They also appreciated their mentors' time management, communication skills and academic discipline. The students stated that they carried out the thesis writing process more efficiently and successfully with the mentoring support. With the affective support of the mentor, students' motivation increased and their stress and anxiety decreased. Students stated that the trust and belief of their mentors improved their self-confidence. Students who first requested support from their mentors in the problems they encountered described their mentors as guiding and supportive. As a result, it was seen that qualified mentoring support made significant contributions to students' academic and personal development. The results obtained from the study were found to support the results of the studies conducted within the scope of Noe's Mentoring Function Model in the literature.