Nötrosofik kalite fonksiyon yayılımı modeli ile havayolu şirketlerinde business class koltuk yatırımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of business class seat investments in airline companies using neutrosophic quality function deployment
  1. Tez No: 977273
  2. Yazar: GÜRKAN HASAN GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Yeni nesil uçaklara, özellikle yüksek gelir potansiyeline sahip business class koltuklara yatırım yapmak, havayolu şirketleri için finansal ve operasyonel açıdan karmaşık ve maliyetli bir karar sürecidir. Geleneksel yatırım değerlendirme yöntemleri genellikle finansal göstergelere ve geçmiş performansa odaklanırken, yolcu beklentileri, konfor, teknoloji entegrasyonu ve pazar dinamikleri gibi soyut faktörleri yeterince ele almada yetersiz kalmaktadır. Bu yüksek lisans tezi, bu zorlu sürece matematiksel ve bilimsel bir destek sunmak amacıyla aralık değerli nötrosofik bulanık küme (ADNBK) teorisini Kalite Fonksiyon Yayılımı (KFY) yöntemi ile birleştiren hibrit bir yaklaşım önermektedir. Çalışma, belirsizlik altındaki çok kriterli karar verme (ÇKKV) problemlerinde geleneksel yöntemlerin sınırlılıklarını aşmayı hedeflemektedir. ADNBK, doğruluk, belirsizlik ve yanlışlık derecelerini aynı anda ele alarak karar alıcıların değerlendirmelerini daha kapsamlı modellemeye imkân tanır. KFY ise müşteri beklentilerini mühendislik karakteristiklerine dönüştüren güçlü bir araçtır. Bu iki yöntemin birleşimiyle, yeni koltuk tasarımının müşteri konforu, ergonomi, eğlence sistemleri ve depolama alanı gibi beklentileri ne ölçüde karşıladığı; aynı zamanda üretim maliyeti ve teknik fizibilite ile nasıl dengelenebileceği incelenmiştir. Araştırmada, bir havayolu şirketinin business class koltuk seçimi problemi ele alınmış, müşteri beklentileri uzman görüşleri ve anketlerle belirlenmiştir. Bu beklentilerin önem ağırlıkları Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) ile hesaplanmış, teknik gereklilikler ve bunların müşteri beklentileriyle ilişkileri nötrosofik bulanık kümelerle modellenmiştir. Sonuçta, Koltuk Dizilimi, Bacak Mesafesi, Koltuk Genişliği ve Yatış Açısı'nın en kritik teknik gereklilikler olduğu bulunmuştur. Bu tez, havacılık sektörüne özgü karmaşık yatırım kararları için kapsamlı bir karar destek modeli sunmakta ve belirsizlik içeren çok kriterli problemlerin çözümüne literatürde katkı sağlamaktadır. Önerilen hibrit yöntem, otomotiv, savunma ve sağlık gibi sektörlerde de uygulanabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Investing in new-generation aircraft, particularly high-revenue business class seats, represents a complex and costly decision-making process for airlines, both financially and operationally. Traditional investment evaluation methods usually focus on financial indicators and past performance, yet often fail to adequately address intangible and uncertain factors such as passenger expectations, comfort, technology integration, and market dynamics. This master's thesis proposes a hybrid approach that combines interval-valued neutrosophic fuzzy set (IVNFS) theory with the Quality Function Deployment (QFD) method to provide a mathematical and scientific support mechanism for this challenging process. The study seeks to overcome the limitations of traditional approaches in multi-criteria decision-making (MCDM) problems under uncertainty. Unlike conventional fuzzy sets, IVNFS simultaneously considers three dimensions of uncertainty—truth, indeterminacy, and falsity—allowing for a more comprehensive modeling of subjective evaluations. QFD, on the other hand, is a robust tool for translating customer expectations into engineering characteristics. Their integration enables quantitative assessment of how new seat designs meet expectations related to comfort, ergonomics, entertainment systems, and storage space, while balancing these with operational constraints such as production costs and technical feasibility. In this research, the business class seat selection problem of a civil aviation company was examined, and the proposed methodology was tested with real-world data. Customer expectations were identified through expert surveys and interviews, with importance weights calculated using the Analytic Hierarchy Process (AHP). Technical requirements and their relationships with expectations were modeled through neutrosophic fuzzy sets. Results indicated that Seat Configuration, Legroom, Seat Width, and Recline Angle are the most critical technical requirements for satisfying customer needs. This thesis provides a comprehensive decision-support model for complex aviation investments and contributes to the literature on solving uncertain multi-criteria problems. The proposed hybrid method also holds potential as a reference framework for sectors such as automotive, defense, and healthcare.