Izgara kabuk yapıların çok amaçlı optimizasyon yaklaşımı
Multi-objective optimization approach of grid shell structures
  1. Tez No: 977288
  2. Yazar: ONUR GÖZTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAHATTİN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Mimarlık, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Civil Engineering, Architecture, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevrenin Yenilenmesi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, ızgara kabuk yapıların tasarımında yapısal verimlilik ve çevresel performansı birlikte ele alan çok amaçlı bir optimizasyon yaklaşımı geliştirmektedir. Çalışmada, parametrik modelleme yöntemleriyle oluşturulan farklı geometrik varyasyonlar hem yapısal analiz hem de çevresel simülasyon süreçlerine tabi tutulmuştur. Yöntemsel çerçeve, deplasman ve kütle gibi yapısal kriterlerin; doğrudan ve difüz ışınım gibi çevresel göstergelerle birlikte optimize edilmesine dayanmaktadır. Bu süreçte çok amaçlı optimizasyon algoritmaları kullanılarak farklı hedefler arasında denge kuran çözümler elde edilmiştir. Sonuçlar, yapı formunun küçük değişikliklerle dahi kaynak kullanımı ve çevresel etki üzerinde belirleyici olabileceğini göstermiştir. Elde edilen Pareto çözümleri, erken tasarım aşamalarında veri odaklı karar alma imkânı sunarak sezgisel yaklaşımlara alternatif bir perspektif geliştirmiştir. Araştırma, yapısal ve çevresel performansın birlikte değerlendirilmesine yönelik uygulanabilir bir yöntem ortaya koymakta ve ileride yapılacak benzer çalışmalar için bir rehber oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis develops a multi-objective optimization approach that addresses both structural efficiency and environmental performance in the design of gridshell structures. Using parametric modeling techniques, different geometric variations were generated and evaluated through structural analysis and environmental simulation. The methodological framework combines structural criteria such as displacement and mass with environmental indicators such as direct and diffuse solar radiation. By applying multi-objective optimization algorithms, solutions were obtained that balance these often competing objectives. The results indicate that even small changes in form can have a significant influence on material use and environmental impact. The Pareto solutions demonstrate that data-driven decision-making can complement intuitive design approaches during the early stages of form-finding. Overall, the study proposes a practical method for evaluating structural and environmental performance together and provides a useful starting point for future research on sustainable and performance-oriented design processes.