Kurumsal kimlik tasarımında ilkeler, öğeler ve sorunlar başlıklı bir kitap uygulaması
Visual elements, principles and conundrums in corporate identity design
  1. Tez No: 425329
  2. Yazar: AHMET EREN YİĞİTGÜDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİLAY YURDAKUL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Kurumsal Tasarım kavramı temelinde görsel-işitsel iletişim aracılığıyla çok yönlü bir görsel kimlik yaratma çabasına dayanır. Yapılan çalışmanın amacı, kurumların tarihsel, kültürel ve coğrafi kimliklerini, kuruluş amaçlarını, hedeflerini, ürün ve hizmetlerini, sektördeki konumlarını, etkili oranda çabayı sarf ederek, en kısa ve en etkili biçimde hedef kitleye aktarmaktır. Kurumsal tasarım, şirket kültürünün vazgeçilmez bir parçasıdır. Kurumsal tasarım, görsel alanda şirket kimliğini çevreye yansıtan en önemli bütünleyici tasarımdır. Şirket kimliği, kurumsal yönden ne kadar algılanabilir şekilde tasarlanırsa, hedef kitle tarafından aynı kolaylıkla kabul edilecektir. Görsel tasarımlar, rekabet ortamında şirketin farkını ortaya koymakta en önemli rolü oynar. Burada söz konusu durum kurumsal kimliğin pazardaki yerini almasıdır. Elinizdeki tezin konusu, kurumsal tasarımın yapıları, ilkeleri; uygulama alanına aktarılma süreci ve sonuçlarıdır. Bu konuları kendi kavramsal çerçevesinde düzenlemek amacıyla; elinizdeki çalışma üç bölümde işlenmiştir. Birinci bölümde; Kurumsal kimlik ve şirket yapısına uygulanması, Kurumsal kimlik ve üç temel alanı, Kurumsal davranış ve yaşanan şirket felsefesi, Kurumsal İletişim ve şirket iletişimi, Kurumsal tasarımın hikayesi anlatılmıştır. İkinci bölümde; Kurumsal tasarımın temel etmenleri olan; Kurumsal logo, Kurumsal tipografi, Kurumsal tonalite, Kurumsal renk, Kurumsal ağ (ızgara) işlenmiştir. Üçüncü bölümde; Türkiye Cumhuriyet dönemi grafik tasarım sanatı ve kurumsal kimlik ele alınmıştır. Uygulama analizi olarak; T.C. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu için üç ayrı Logo çalışması ile kurumsal kimlik tasarımı yapılmıştır. Bu tez ile okuyuculara kurumsal tasarımla ilgili geniş çaplı bilgi aktarmak ve kurumsal tasarımın şirketler için gerekliliğini açıklamak amaçlanmıştır. Tarihsel esaslar ve teorik ilkelerin yardımıyla, kurumsal tasarımın farklı öğeleri örneklerle açıklanıp analizi yapılarak kurumsal tasarımı koruma olanakları anlatılmıştır. Anahtar Sözcükler Kurumsal Kimlik, Kurumsal Davranış, Kurumsal tasarım, Grafik Tasarım
Özet (Çeviri)
The concept of Corporate Identity is based on the objective of creating a versatile visual identity via. audio-visual communication. The goal of this research is to relay the historical, cultural and geographical identities of corporate entities; their purpose of foundation, goals, products and services, their level in the field most accurately and effectively. Corporate identity is an elementary cornerstone of the corporate culture. This iden-tity is single handedly the most important element that reflects the value of a corporate entity. The more clear and effective the corporate identity, the better the reception from the public. The visual aspects of this identity is the most important element that creates shifts in competition. The visual identity have a catalytic effect in the placement of the com-pany in visceral competition. This book consists of the subjects such as the elements of corporate identity design; the process and the results. In order to identify these concepts, the book is divided into three sections. This thesis also aims to inform audiences the need of proper corporate identity design in painstaking detail. The issues regarding corporate identity design are laid out in different manners through historical basis and theoretical framework, and within this thesis these issues are addressed in three sections. In the first chapter we see; the ways to apply corporate identity to the structure of the corporations, corporate identity and it's three main fields, corporate communication and the history of corporate design. In the second chapter we evaluate the basic principles of corporate design; the cor-porate logo, typography, tonality, colours and the grid. In the third chapter, we focus on graphics arts in the Republic era, graphic design and the corporate identity. The subject matter of applied analysis were supported with three different corporate identities for the Department of Information and Communication Technologies. This thesis aims to inform the reader regarding the necessities of corporate identities and provides wide in scope information. With the help of historical foundations and theoretical principles, it is aimed to analyse the corporate identity with varying examp-les and to preserve the qualities that make up corporate identities. Keywords Corporate Identity, Corporate Behaviour, Corporate Design, Graphic Design