İnternet ve sosyal medya kullanımının dini yaşama etkileri
Effects of internet and social media use on religious life
- Tez No: 977289
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAL SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanlar yaradılışı gereği sosyal bir varlık olarak tanımlanmıştır. İlk varlığının izlerinden bu yana insan sosyal bir varlık olarak faaliyet almış, sürekli iletişim kurma gereksiniminde bulunmuştur. İnsanın bu özelliği, hayatını devam ettirmesi için önem taşırken hayatın ilerlemesi adına da çeşitli olanakların doğmasını sağlamıştır. Geçmişten bu güne değin sosyal olan insanın bir diğer gereksinimi inançtır. İnanç, insanı her daim hayatta tutan ve diğer insanlar ile bir arada yaşamasını sağlayan en önemli etkenlerden birisidir. Bu bakımdan iletişim değerlerinin olduğu kadar dinin varlığı da insan hayatının ayrılmaz parçasıdır. Din ve iletişimin bu denli etkin olması insanların ortak bir paydada buluşmasını sağlamış, insanların sosyal gruplar halinde yapılanmasına imkânı tanımıştır. Bu bakımdan din ve iletişim önem arz etmektedir. Geçmişten bugüne değin bakıldığında iletişim farklı boyutlarda faaliyet almıştır. Ancak din halen ilk varlığında olduğu gibi inanç sistemleri kapsamında varlığını devam ettirmiştir. Ancak iletişimdeki değişikler din olgusunun farklı noktalara taşınmasına neden olmuştur. Özellikle internet ve sosyal meyda kullanımları; insanların değer yargılarında, inanışlarında ve kültürlerinde değişikler yaratmaya başlamıştır. Öyle ki araştırma içerisinde edinilen bilgiler doğrultusunda dinin internet ve sosyal medya kullanımları neticesinde insanlardan uzaklaştığı kanısına varılmıştır. Bu nedenden dolayı da insanların inanışlarından uzaklaşması, kültürel değerlerinden uzaklaşlaşmalarına da neden olmuştur. Din etkinlikleri ve buyurdukları, insanları bir araya getirmekte ve birlik içerisinde uyumlu olarak yaşamayı öğütlemektedir. Sosyal medya ve intenetin kullanımı ile insanlar gerçek hayattan uzaklaşmakta ve dinin buyurduklarını sağlayamamaktadır. Din insanlara hoşgörü ve anlayış aşılayan bir değerdir. İnsanlar kendi değerlerinden uzaklaştığı için sağlıklı bir iletişim kuramamakta, sosyal medya ve internet aracılığı ile yeni davranışlar kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The unnatural need of humans can be adjusted as a social being. Since the traces of his first lines, man has been operating as a social being, constantly working in systems of communication. While this feature of man is important for the continuation of his life, it has also provided the emergence of various opportunities for life progress. He believes in another part of the social people of the past until today. Faith is the events that arise from the most important events that enable a person to survive in daily life and to coexist with other people. The existence of religion as well as the communication values of this continuity are parts of the human being. The fact that religion and communication are so effective has enabled people to meet on a common ground and given them the opportunity to structure themselves into social groups. Religion and communication are important in this period. From past to present, communication has been active in different dimensions. However, religion still continues to exist within the scope of belief systems, as it did in its first existence. However, changes in communication have caused the phenomenon of religion to move to different points. Especially the use of the internet and social media has begun to create changes in people's values, beliefs and cultures. So much so that, in line with the information obtained in the research, it was concluded that religion has been moved away as a result of the use of the internet and social media. For this reason, people's move away from their beliefs has also caused them to move away from their cultural values. Religious activities and commandments bring people together and advise them to live in unity and harmony. With the use of social media and the internet, people are distanced from real life and do not follow the dictates of religion. Religion is a value that instills tolerance and understanding in people. Because people move away from their own values, they cannot establish healthy communication and acquire new behaviors through social media and the internet.