Sosyal bilgiler öğretmenlerinin göçmen öğrencilerin sosyal uyum ve akademik başarı durumlarına ilişkin görüşleri
Opinions of social studies teachers on the social adaptation and academic success of immigrant students
- Tez No: 977290
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Ankara'da göçmen öğrencilerin en yoğun bulunduğu ilçelerden biri olan Altındağ'daki ortaokullarda görev yapan Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin göçmen öğrencilerin sosyal uyum ve akademik başarıları hakkındaki görüşlerinin ortaya konulması ve bu görüşler doğrultusunda çözüm önerileri sunulması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışma, Ankara'nın Altındağ ilçesinde, okul mevcudunun %10'u ile %92'si arasında değişen oranlarda göçmen öğrencisi bulunan toplam 41 okulda gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerini elde etmek için yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Araştırma bulguları, 54 gönüllü Sosyal Bilgiler öğretmeninin görüşleri doğrultusunda oluşturulmuştur. Elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuş ve ardından ulaşılan bulgular araştırmanın alt problemleri doğrultusunda oluşturulan kategori ve alt kategoriler kapsamında organize edilerek sunulmuş ve değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, göçmen öğrencilerin yaşamış oldukları uyum problemleri ile akademik başarı düşüklüğünün en temel sebeplerinin dil ve iletişim sorunları olduğu belirlenmiştir. Göçmen öğrencilerin ailelerinin çoğunlukla düşük sosyo-ekonomik koşullara sahip olmaları, dil yetersizlikleri ve kültürel farklılıklar, onların sosyal ilişkilerini sınırlamaktadır. Bu durum, göçmen öğrencilerin çoğunlukla kendileri gibi göçmen öğrencilerle iletişim kurmalarına yol açmakta ve Türk öğrencilerle etkileşimlerini azaltmaktadır. Ancak bu sınırlı etkileşim, entegrasyon süreci açısından önemli bir engel oluşturmaktadır. Türk öğrencilerle yeterli düzeyde iletişim kuramayan göçmen öğrenciler, Türk toplumunun örf ve adetlerini tanımakta, dili öğrenmekte ve aidiyet bağı geliştirmekte güçlük çekmektedir. Bu ve benzeri sebeplerin göçmen öğrencilerin akademik başarılarını da olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, göçmen öğrencilerin Türk eğitim sistemine uyumlarını güçlendirmek amacıyla dil becerilerinin geliştirilmesi, sosyo-ekonomik desteklerin artırılması, kültürel uyum programlarının yaygınlaştırılması ve kapsayıcı okul uygulamalarının desteklenmesi gerektiği ortaya konmuştur. Ayrıca okul yönetimleri, öğretmenler ve ailelerin iş birliği içinde sürece aktif katılım göstermelerinin, göçmen öğrencilerin hem akademik başarılarını hem de toplumsal entegrasyonlarını önemli ölçüde güçlendireceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the opinions of social studies teachers working in middle schools in Altındağ, one of the districts in Ankara with the highest concentration of immigrant students, regarding the social adaptation and academic success of immigrant students, and to propose solutions based on these opinions. To this end, the study was conducted in 41 schools in the Altındağ district of Ankara, with immigrant students representing between 10% and 92% of the school population. A semi-structured interview form was used to obtain research data. The research findings were generated based on the opinions of 54 volunteer Social Studies teachers. The data obtained were subjected to content analysis, and the findings were then organized, presented, and evaluated within categories and subcategories established in line with the research sub-problems. The research determined that language and communication problems are the primary reasons for the adaptation problems and low academic achievement experienced by immigrant students. The low socioeconomic conditions, language deficiencies, and cultural differences often limit the social interactions of immigrant students. This situation leads immigrant students to communicate mostly with other immigrant students and reduces their interaction with Turkish students. However, this limited interaction poses a significant obstacle to the integration process. Immigrant students who cannot communicate adequately with Turkish students struggle to understand the customs and traditions of Turkish society, learn the language, and develop a sense of belonging. These and similar factors have also been found to negatively impact immigrant students' academic success. The research demonstrates that in order to strengthen immigrant students' integration into the Turkish education system, language skills should be improved, socioeconomic support should be increased, cultural adaptation programs should be expanded, and inclusive school practices should be supported. Furthermore, it was concluded that the active participation of school administrations, teachers, and families in this process will significantly strengthen both the academic success and social integration of immigrant students.