Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenenlerin konuşma kaygıları ile yansıtıcı günlüklerinden hareketle sözcük hazineleri arasındaki ilişki (Kars TÖMER-B1 kursu örneği)
The relationship between speaking anxiety and vocabulary knowledge based on reflective journals of learners of Turkish as a foreign language
- Tez No: 977304
- Danışmanlar: PROF. DR. TAZEGÜL DEMİR ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Konuşma, kişinin duygu ve düşüncelerini karşısındaki kişiye sözlü olarak aktarmasıdır. Türkçenin dört temel becerisinden biri olan konuşma becerisi, hayatın her alanında kişinin iletişiminde ihtiyaç duyduğu bir beceridir. Bundan dolayı yabancı dil öğrenen kişilerin hayat içerisinde uyum sağlayabilmeleri için konuşma becerisini öğrenmeleri gerekmektedir. Konuşma becerisini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler konuşmacıdan kaynaklı, çevreden kaynaklı ve dinleyiciden kaynaklı olabilir. Bu faktörler kişide konuşma kaygısı oluşturabilir. Kaygı duygusunu henüz gerçekleşmemiş bir şeye karşı korku hissi olarak düşünebiliriz. Kaygının nedenlerine bakıldığında ise bireysel ve çevresel nedenler görülebilir. Bu çalışmada, Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin konuşma kaygılarını belirleyip sözcük hazinesi değişkeni açısından değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır. Araştırma Kafkas Üniversitesi TÖMER'de öğrenim gören yabancı uyruklu 25 öğrenciyle yapılmıştır. Öğrencilere yansıtıcı günlükler yazdırılarak öğrencilerin sahip oldukları sözcük hazineleri araştırmacı tarafından hazırlanan kontrol listesiyle incelenmiştir. Daha sonra ise Melanlıoğlu ve Demir Atalay (2013) tarafından geliştirilen“Konuşma Kaygısı Ölçeği”uygulanarak öğrencilerin konuşma kaygısı düzeyi tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda veriler incelendiğinde yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin Türkçe konuşma kaygıları ile cinsiyet, yaş, okuduğu bölüm, kardeş sayısı, Türkiye'de bulunma süresi, Türkiye'de bulundukları şehir sayıları gibi değişkenler arasında anlamlı bir farklılık ortaya çıkmamıştır. Ayrıca öğrencilerin yansıtıcı günlükleri incelendiğinde öğrencilerin toplam 139 deyim, 16 ikileme ve 71 tane kalıp söz kullandıkları fakat atasözü kullanmadıkları tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin konuşma kaygısı ve sözcük hazinesi arasında anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Speaking is the verbal transmission of a person's emotions and thoughts to another person. Speaking skill, which is one of the four basic skills of Turkish, is a skill needed in a person's communication in all areas of life. Therefore, in order for people learning a foreign language to adapt in life, they need to learn speaking skills. There are many factors that affect speaking skills. These factors may originate from the speaker, the environment, or the listener. These factors can cause speaking anxiety in individuals. We can think of the feeling of anxiety as a sense of fear about something that has not yet happened. When looking at the causes of anxiety, individual and environmental reasons can be observed. In this study, it was aimed to determine the speaking anxieties of students learning Turkish as a foreign language and to evaluate them in terms of the vocabulary variable. The research was conducted with 25 international students studying at Kafkas University TÖMER. Reflective journals were written by the students, and their vocabulary was examined using a checklist prepared by the researcher. Then, the“Speaking Anxiety Scale”developed by Melanlıoğlu and Demir Atalay (2013) was applied to determine the students' level of speaking anxiety. When the data were analyzed as a result of the research, no significant difference was found between the Turkish speaking anxieties of the students learning Turkish as a foreign language and variables such as gender, age, department of study, number of siblings, length of stay in Türkiye, and the number of cities they had lived in within Türkiye. In addition, when the students' reflective journals were examined, it was determined that the students used a total of 139 idioms, 16 reduplications, and 71 set phrases, but no proverbs. As a result of the research, no significant difference was found between the speaking anxiety and vocabulary knowledge of the students learning Turkish as a foreign language.