Bioremoval of color from textile wastewaters
  1. Tez No: 97733
  2. Yazar: SEBAHAT ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR ÖZTÜRK, DOÇ. DR. RECEP İLERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Türkiye'deki endüstriden kaynaklanan su kirliliği özellikle bir tekstil merkezi olan Istanbulda büyük bir problemdir. İstanbul'da faaliyet gösteren tekstil fabrikaları başta Marmara Denizine dökülen Halic'in ve bazı su ortamlarının kirlenmesine neden olmaktadır. Türkiye'de tekstil endüstrisinin boyama ve kurulama proseslerinden kaynaklanan toplam atıksu miktarı yılda 150 milyon tondur. Tekstil atıksulannın iyileştirilmesi için bazı firmalar fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtma sistemleri kullanmaktadır. Boya maddelerinin tamamen parçalanması ise sadece kimyasal ve biyolojik oksitleme ile başarılabilir. Bu çalışmanın amacı aktif çamura eklenen ve bazı boyaları parçalayabilme kabiliyetinde olan beyaz çürükçül funguslann renk giderme verimlerini araştırmaktır. Beyaz çürükçüller aktif çamur ortamına alıştırılabilir ve tekstil atıksulannın renk giderimini yüzde 36-88 oranında arttırabilirler. vıı
Özet (Çeviri)
Textile Industry, Wastewater, Decolorization, Advanced Activated Sludge, Microbiology ABSTRACT Water pollution by industries is a big problem in Turkey especially in Istanbul which is the center of textile industry. Textile factories established in Istanbul in the begining are responsible for the pollution of the Golden Horn and some water bodies which in turn led to pollution of Marmara Sea. The total volume of wastewater originating from textile dyeing and finishing processes in Turkey is around 150 million tons/year, 2/3 of which is used in dye and rinse baths. Some firms have started using physical, chemical and biological treatment systems for rehabilitation of textile wastewaters. Degradation of dyestuff can be accomplished only by chemical and/or biological oxidation. The purpose of this study was to investigate increasing efficiency of color removal from textile wastewaters by some white rot fungi.The fungi are capable öf degrading the dyes when added to the conventional activated sludge. White rot fungi acclimated to the activated sludge decolorize the wastewaters of textile industry with 36-88 per cent increasing efficiency. VI