Profesyonel voleybolcularda yüksek ve düşük şiddetli egzersizlerin kortizol, testosteron, TSH hormonları arasındaki ilişki
The relationship between cortisol, testosterone, TSH hormones of high intensity and low intensity exercises in professional volleyball players
- Tez No: 977341
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA ŞAHİN, DOÇ. DR. MURAT OZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, profesyonel voleybolcularda yüksek ve düşük şiddetlerde yapılan egzersizlerin hormon düzeyleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Özellikle kortizol, testosteron ve tiroid stimüle edici hormon (TSH) düzeyleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesi hedeflenmektedir. Yapılacak analizlerle, profesyonel voleybolculara uygulanan aerobik ve anaerobik egzersizlerin endokrinolojik etkileri ortaya konulacaktır. Bu çalışmanın spor ve sağlık bilimlerine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of exercises of varying intensities on hormone levels in professional volleyball players. Specifically, it seeks to determine the relationships among cortisol, testosterone, and thyroid-stimulating hormone (TSH) levels. Through detailed analysis, the study will elucidate the endocrine responses to both aerobic and anaerobic exercise in this athletic population. It is anticipated that the findings will contribute to the advancement of both sports science and health science.