“Ebe Eliyle Yeşil Gelecek”iklim değişikliği animasyonunun annelerin iklim değişikliği farkındalığı ve davranışlarına etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of“Green Future With Midwife Hands”climate change animation on mothers' climate change awareness and behavior
- Tez No: 977376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HEDİYE KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Senem ÇİÇEK“Ebe Eliyle Yeşil Gelecek”İklim Değişikliği Animasyonunun Annelerin İklim Değişikliği Farkındalığı ve Davranışlarına Etkisi Seminer Raporu Konya, 2024 İklim değişikliği, günümüzün en önemli çevresel sorunlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Sera gazı emisyonlarının artışı, küresel ısınma, deniz seviyesinin yükselmesi ve ekstrem hava olaylarının sıklaşması gibi pek çok olumsuz etki hem doğal ekosistemleri hem de insan yaşamını tehdit etmektedir. Bu bağlamda, bireylerin iklim değişikliği konusunda farkındalık kazanmaları ve çevre dostu davranışlar sergilemeleri, sürdürülebilir bir gelecek için büyük önem taşımaktadır. Özellikle anneler ve anne adayları, bebekleri için en iyisini ararken, aynı zamanda çevreye zarar vermeyen ürünleri tercih ederek önemli bir farkındalık ve değişim yaratma potansiyeline sahiptir. Plastik kullanımını azaltmak, organik tekstil ürünlerini tercih etmek, biyolojik olarak parçalanabilen ıslak mendiller kullanmak ve doğal malzemelerden yapılmış oyuncaklar seçmek hem bebeklerin sağlığını korur hem de çevresel sürdürülebilirliği destekler. Bu farkındalık, annelerin çevre dostu davranışlarını pekiştirirken, gelecek nesillerin daha bilinçli bireyler olarak yetişmesine katkı sağlar. Sürdürülebilir bir gelecek için annelerin bu konudaki rolü yadsınamaz derecede büyüktür. Annelerin çevre dostu seçimler yapması, sadece kendi ailelerinin değil, daha geniş kitlelerin de çevre bilincini artırırken, karbon ayak izi bebek ürünleri seçiminde dikkatli olmak hem bebeklerin sağlığını korur hem de çevresel etkileri azaltır. Bu araştırma,“Ebe Eliyle Yeşil Gelecek”İklim Değişikliği Animasyonunun, anne ve anne adaylarının iklim değişikliği farkındalığını artırarak, bebek ürünleri seçiminde çevre dostu ve karbon ayak izini azaltan tercihler yapmalarına teşvik etmektir. Anahtar Kelimeler Anahtar kelime, İklim değişikliği, farkındalık, bilinçli tüketim, annelerin tüketim alışkanlığı
Özet (Çeviri)
Senem ÇİÇEK The Effect of“Green Future with Midwife Hands”Climate Change Animation on Mothers' Climate Change Awareness and Behavior Seminar Report Konya, 2024 Climate change appears as one of the most important environmental problems of today. Many negative effects such as the increase in greenhouse gas emissions, global warming, sea level rise and the frequency of extreme weather events threaten both natural ecosystems and human life. In this context, it is of great importance for individuals to gain awareness about climate change and exhibit environmentally friendly behavior for a sustainable future. In particular, mothers and expectant mothers have the potential to create significant awareness and change by choosing products that do not harm the environment, while looking for the best for their babies. Reducing plastic use, choosing organic textile products, using biodegradable wet wipes and choosing toys made from natural materials both protect babies' health and support environmental sustainability. This awareness reinforces the environmentally friendly behavior of mothers and helps future generations grow up as more conscious individuals. The role of mothers in this regard is undeniably great for a sustainable future. While mothers making environmentally friendly choices increases the environmental awareness of not only their own families but also the wider masses, being careful when choosing carbon footprint baby products both protects the health of babies and reduces environmental impacts. This research aims to encourage mothers and expectant mothers to make environmentally friendly and carbon footprint-reducing choices when choosing baby products by increasing the climate change awareness of mothers and expectant mothers through the“Green Future with Midwife Hands”Climate Change Animation. Keywords Keyword, Climate change, awareness, conscious consumption, consumption habits of mothers