Tetranychus urticae'de isocycloseram toksisite profilinin belirlenmesi
Determination of the toxicity profile of isocycloseram in tetranychus urticae
- Tez No: 977389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE İNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
İki noktalı kırmızı örümcek (Tetranychus urticae Koch), geniş konukçu yelpazesi, hızlı üreme döngüsü ve pestisitlere karşı hızla direnç geliştirme yeteneği nedeniyle dünya genelinde önemli bir tarımsal zararlıdır. Bu çalışma, Tetranychus urticae üzerinde yeni nesil insektisitlerden biri olan isocycloseramın toksisite profilini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Laboratuvar çalışmaları sonucunda elde edilen LC50 değerleri, T. urticae ergin dişilerinin isocycloserama karşı hassas olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, isocycloseramın erginlere kıyasla yumurta dönemine karşı daha toksik olduğu tespit edilmiştir. Dahası, isocycloseram toksisitesinde P450 monooksijenaz enzim grubunun rolü sinerjizm denemeleriyle ortaya koyulmuştur. Son olarak ise, isocycloseramın hassas bir popülasyon olan GSS'i 5 gün boyunca %100 oranında öldüren kalıcı bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Bulgular, entegre zararlı yönetimi kapsamında isocycloseramın potansiyel bir alternatif olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The two-spotted spider mite (Tetranychus urticae Koch) is a significant agricultural pest worldwide due to its wide host range, rapid reproductive cycle, and strong ability to develop resistance to pesticides. This study was conducted to determine the toxicity profile of isocycloseram, a novel insecticide, in T. urticae. The LC₅₀ values obtained from laboratory studies revealed that adult females of Tetranychus urticae are susceptible to isocycloseram. Furthermore, isocycloseram was found to be more toxic to the egg stage compared to adults. In addition, the role of the P450 monooxygenase enzyme group in isocycloseram toxicity was demonstrated through synergism assays. Finally, isocycloseram was shown to have a residual effect capable of causing 100% mortality in a susceptible population (GSS) over a 5-day period. These findings suggest that isocycloseram could be considered a promising alternative within integrated pest management strategies.