Tetranychus urticae Koch (Acari:tetranychidae)'de spirodiclofen direnci ve endosimbiyont Wolbachia arasındaki ilişki
The relationship between spirodiclofen resistance and wolbachia endosymbiont in Tetranychus urticae Koch (Acari:Tetranychidae)
- Tez No: 771262
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
İki noktalı kırmızıörümcek, Tetranychus urticae Koch (Acari:Tetranychidae) dünyada birçok kültür bitkisi çeşidinde ekonomik kayıplara neden olan önemli bir zararlıdır. T. urticae'nin mücadelesinde, uygulamasının kolay olması ve kısa sürede etki göstermesi nedeniyle kimyasal mücadele ilk sırada tercih edilmektedir. Ancak T. urticae'nin fitofag yapısı, üreme potansiyelinin yüksek ve yaşam döngüsünün kısa olması gibi faktörler birkaç uygulamadan sonra akarisitlere direnç geliştirmesini kolaylaştırmaktadır. Endosimbiyont Wolbachia akarlarında içinde bulunduğu birçok zararlıda bulunmaktadır. Zararlıda insektisit direnci ile endosimbiyont arasındaki etkileşimlerin altında yatan mekanizma, hala net olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmada T. urticae'de gelişen spirodiclofen direnci ile Wolbachia varlığı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle T. urticae'nin Wolbachia enfekteli ve enfektesiz iki popülasyonunda eş zamanlı olarak spirodiclofen seleksiyonu yapılmıştır. T. urticae'de LC değerlerinin belirlenmesi amacıyla kuru rezidü yöntemi kullanılmıştır. Bioassay denemeler 7 doz +1 kontrol olacak şekilde ve 3 tekerrürlü olarak kurulmuş ve bu işlem için akarınen hassas dönemi olan larva dönemi kullanılmıştır. Ölü-canlı sayımları 7. günün sonunda yapılmış ve direnç oranları belirlenmiştir. T. urticae'nin Wolbachia enfekteli en son seleksiyonunda 23 kat, Wolbachia enfektesiz son seleksiyonunda ise 103 kat spirodiclofen direnci belirlenmiştir. Her iki seleksiyon popülasyonunda Wolbachia varlığı ve frekans yoğunluğu kontrol edilmiştir. Ayrıca akarda spirodiclofen direncinin detoksifikasyon enzimleri ile olan ilişkisi de incelenmiştir. Sonuç olarak, Tetranychus urticae'de spirodiclofen direnci ve endosimbiyont Wolbachia arasında negatif bir ilişki oolabileceği, bu ilişki kapsamında direnç gelişimi üzerinde de esteraz enziminin etkisinin bulunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Tetranychus urticae Koch (Acari:Tetranychidae) is an important pest that causes economic losses in many varieties of cultivated plants in the world. In the fight against T. urticae, insecticides and acaricides are effectively used. But T. urticae are able to rapidly develop resistance to chemicals due to some of their biological properties. It is an endosymbiont species found in many pests in Wolbachia mites. In pests, the mechanism underlying the interactions between insecticide resistance and endosymbiont is still not decisively understood. In this study, it was aimed to determine the relationship between spirodiclofen resistance in T. urticae and the presence of Wolbachia. Therefore, simultaneous selection of spirodiclofen was performed in both Wolbachia infected (GSS) and uninfected (GSSN) populations of T. urticae. Dry residue method was used to determine LC values in T. urticae. Bioassay experiments were applied to the larval stage of the mite. LC studies were established as 7 doses +1 control and 3 replications. Dead-alive counts were made at the end of the 7th day and resistance rates were determined. In the last selection of T. urticae with Wolbachia infection, 23-fold spirodiclofen resistance was determined, and in the last selection without Wolbachia infection, 103-fold resistance was determined. The presence of Wolbachia and frequency density were checked in both selection populations. The presence of Wolbachia was found to be quite low in all Wolbachia-infected selection populations compared to Wolbachia-infected populations. In addition, the relationship between spirodiclofen resistance and detoxification enzymes in mites was also investigated. As a result, it is thought that there may be a negative relationship between spirodiclofen resistance and Wolbachia endosymbiont in T. urticae, and that esterase enzyme may have an effect on the development of resistance within the scope of this relationship.