Evaluation of best available techniques for paper recycling processes using life cycle analysis
Kağıt geri dönüşüm süreçleri için yaşam döngüsü değerlendirmesi ile mevcut en iyi tekniklerin değerlendirilmesi
- Tez No: 977398
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BENGÜ DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Atık kağıdın yeni kağıt ürünlerine dönüştürülmesi süreci olan kâğıt geri dönüşümü, enerji, su ve diğer kaynaklardan tasarruf sağlarken aynı zamanda çevresel negatif etkiler de oluşturmaktadır. Avrupa Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrol Bürosu (IPPC), çevresel etkileri, maliyetleri ve kaynak kullanımını azaltmak amacıyla mevcut en iyi teknikleri (MET), MET referans (BREF) dokümanlarında sunmaktadır. Kağıt hamuru, Kağıt ve Karton Üretimi ile Enerji Verimliliği BREF dokümanları, kâğıt geri dönüşümüne uygulanabilecek çeşitli MET'ler içermektedir. Ancak, en uygun önlemlerin seçilmesi, tesisin kendine özgü koşullarında çevresel etkilerinin nicel olarak değerlendirilmesini gerektirmektedir. Bu çalışmada, bir kağıt geri dönüşüm tesisinde seçilen MET'ler ve diğer teknolojiler, senaryo analizi yoluyla değerlendirilmek üzere Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) yöntemi uygulanmıştır. Tesisin girdi ve çıktıları envanterlenmiş, analiz SimaPro yazılımı yardımıyla ReCiPe 2016 Endpoint (H) yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Fonksiyonel birim, üretilen 1 ton geri dönüştürülmüş kâğıt olarak belirlenmiş, sistem sınırı ise kapıdan kapıya olarak tanımlanmıştır. Tesiste seçilmiş MET'lerin uygulanmasını da kapsayan beş senaryo değerlendirilmiştir. Sonuçlar, toplam skorun %44,2'sinden sorumlu olan ve ağırlıklı olarak kömür ve odun tüketiminden kaynaklanan kurutma ünitesinin en büyük etki kaynağı olduğunu göstermiştir. Şebeke elektriğinin çatı üzeri güneş enerjisi sistemi ile değiştirilmesi, genel etkiyi %59,1 oranında azaltarak ve ince partikül madde oluşumu ile küresel ısınma etkilerini önemli ölçüde düşürerek en büyük iyileşmeyi sağlamıştır. Buna karşılık, mürekkep giderme sürecinin eklenmesi, daha yüksek enerji, su ve kimyasal kullanımı ile daha fazla atık oluşumu nedeniyle toplam etkiyi %54,6 oranında artırmıştır.
Özet (Çeviri)
Paper recycling is the process of converting waste paper into new paper products, enabling savings in energy, water, and other resources, yet the process also generates environmental burdens. The European Integrated Pollution Prevention and Control (IPPC) Bureau outlines best available techniques (BATs) in the BAT reference (BREF) documents to reduce environmental impacts, costs, and resource use. The Production of Pulp, Paper and Board and Energy Efficiency BREFs provide several BATs applicable to paper recycling. However, selecting the most suitable measures requires quantifying their environmental impacts under facility-specific conditions. This study applied the Life Cycle Assessment (LCA) methodology to evaluate selected BATs and other technologies for a paper recycling facility through scenario analysis. The facility's inputs and outputs were inventoried, and the analysis was conducted with the help of SimaPro software using the ReCiPe 2016 Endpoint (H) method, with a functional unit of 1 ton of recycled paper produced and a gate-to-gate system boundary. Five scenarios, including the implementation of selected BAT options in the facility, were assessed. The results showed that the drying unit was the largest contributor to impacts, accounting for 44.2% of the total score, primarily due to coal and wood consumption. Replacing grid-supplied electricity with rooftop solar PV achieved the most significant improvement, reducing the overall impact by 59.1% and substantially lowering fine particulate matter formation and global warming impacts. In contrast, adding a deinking process increased the total impact by 54.6% due to higher energy, water, and chemical demands, alongside greater waste generation.