Canlıların sınıflandırılması konusunun öğretilmesinde rol oynama yönteminin başarı, problem çözme ve eleştirel düşünme becerileri üzerine etkisi
The effect of the role-playing method in teaching the classification of living beings on achievement, problem solving and critical thinking skills
  1. Tez No: 977397
  2. Yazar: DİDEM ÜNÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE ÖZER KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada rol oynama tekniğinin öğrenci başarısı, eleştirel düşünme ve problem çözme becerisi üzerindeki etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yarı deneysel araştırma modelinin kullanıldığı bu çalışmada, deney ve kontrol gruplu ön test –son test araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubunu 23 kontrol grubu ve 23 deney grubu olmak üzere toplam 46 öğrenci oluşturmuştur. Kontrol grubunda hali hazırdaki biyoloji müfredatı uygulanırken, deney grubunda rol oynama tekniği uygulanmıştır. İncelemede veri toplamak amacıyla Cornell koşullu sorgulama testi, form X, Heppner & Peterson (1982) tarafından geliştirilen problem çözme envanteri ve araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulguların sonucunda Canlıların Sınıflandırılması konusunun öğretilmesinde Rol oynama tekniğinin öğrencilerin problem çözme ve eleştirel düşünme becerileri açısından olumlu bir etkisi olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of role-playing on student achievement, critical thinking, and problem-solving skills. A quasi-experimental research design was employed in this study, using a pre-test-post-test research method with experimental and control groups. The study group consisted of 46 students, 23 in the control group and 23 in the experimental group. The current biology curriculum was applied in the control group, while the role-playing technique was applied in the experimental group. Data were collected in the study using the Cornell Critical Thinking Skills Test (Cornell Conditioned Inquiry Test, Form X), the problem-solving inventory developed by Heppner & Peterson (1982), and the achievement test developed by the researcher. As a result of the findings obtained from the study, it was observed that the role-playing technique had a positive effect on students' problem-solving and critical thinking skills in teaching the Classification of Living Things.