Çalışma arkadaşları desteği algısının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde iş stresi ve iş tatmininin aracılık rolü: Üretim sektöründe mavi yakalı çalışanlar üzerinde bir araştırma
The mediating role of job stress and job satisfaction in theeffect of coworker support perception on turnoverintention: A study on blue collar employees inmanufacturing sector
- Tez No: 977436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE SÜREYYA BENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışanların çalışma arkadaşı desteğine ilişkin algıları ve bunun iş tatmini, iş stresi ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini araştırılmasıdır. Çalışmanın bir diğer amacı ise iş tatmininin ve iş stresinin çalışma arkadaşı desteği ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide aracılık etkisinin sınanmasıdır. Çalışma arkadaşı desteğinin iş tatmini ile pozitif, iş stresi ve işten ayrılma niyeti ile negatif ilişkisi olduğu ilgili literatür tarafından desteklenmektedir. Bu ilişkileri sınamak üzere çalışma arkadaşı desteği, iş tatmini, iş stresi ve işten ayrılma niyeti ölçümlerini içeren bir anket kullanılmıştır. Veriler Kütahya ilindeki seramik sektöründe faaliyet gösteren bir işletmedeki mavi yakalı çalışanlardan toplanmıştır. Araştırma sonucunda çalışma arkadaşı desteğinin alt boyutlarının iş tatmini üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu, buna karşılık iş stresi ve işten ayrılma niyeti üzerinde herhangi bir anlamlı etkisi olmadığı sonucu elde edilmiştir. Buna ek olarak hem iş tatmininin hem de iş stresininin çalışma arkadaşı desteği ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide aracılık etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate employees' perceptions of co-worker support and its effects on job satisfaction, job stress and turnover intention. Another aim of the study is to test the mediating effect of job satisfaction and job stress on the relationship between coworker support and intention to leave. It is supported by the relevant literature that coworker support has a positive relationship with job satisfaction and a negative relationship with job stress and intention to leave. A questionnaire measuring coworker support, job satisfaction, job stress, and turnover intention was used to test these relationships. Data were collected from blue-collar workers in a business operating in the ceramics sector in Kütahya. As a result of the research, it was concluded that coworker support has a significant effect on job satisfaction, but it does not have any significant effect on job stress and intention to leave the job. In addition, it was concluded that neither job satisfaction nor job stress had a mediating effect on the relationship between coworker support and intention to leave the job.