İklim eğilimleri ve kuraklık indisleri davranışı: çalışma alanı Irak
Climate trends and behavior of drought indices: Case study of iraq
  1. Tez No: 477758
  2. Yazar: OMAR MUQDAD ABDULGANY MAHMOOD AGHA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN ŞARLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez Irak bölgesinin iklim değişimi, çoraklık ve kuraklık davranışlarının incelenmesinde geniş çaplı bir araştırma sunmaktadır. Irak bölgesinindeki 28 meteorolojik gözlem istasyonundan edinilen 1980-2011 yılları arasındaki tarihi veriler kullanılmıştır. Toplam yağış, en çok, en az ve ortalama sıcaklık verilerindeki değişimler iklim değişiminin bölgedeki etkisini tespit etmek için altı eğilim testi ile analiz edildi. Aylık veriler kullanıldığında iki istasyon hariç yağış verilerinde azalma eğilimi tespit edilmesine karşın, sıcaklık verilerinde artış eğilimi bulundu. Kuzey Atlantik Salınımın (NAO) Irak bölgesi iklim verilerine dikkat çekici tesiri bulunamadı. Çorak arazi tipleri ve sınırları ve çoraklığın zamansal değişimi yaygın olarak kullanılan çoraklık indisleri ile araştırıldı. İndislerin mekansal değişimi ülkenin yaklaşık %97'sinin yarı-kurak ve kurak olduğunu göstermiştir. İndislerin zamansal değişiminden ise çoraklık indislerinin tüm istasyonlarda azalma eğilimde olduğu gözlemlenmiştir. Çoraklık karekteristikleri, ani değişim zamanının çoraklık olayında etkisini vurgulamak için 1997 öncesi ve sonrası olarak iki zaman dilimi için ayrıca incelenmiştir. 1997 yılından sonra Irak bölgesinin Orta Doğunun diğer bölgeleri gibi kurumaya başladığı belirtilmelidir. Kuraklık davranışı iki kuraklık indisi ile gösterilmiştir. Kuraklık analizi sonuçları çoraklık sonuçları ile tutarlıdır. En kurak yıllar 1997 yılından sonra gözlenmiştir. Eylül, ekim ve kasım aylarındaki kurak ve ıslak durumların NAO ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Eylül ayı kuraklık indisi değişiminin yaklaşık %22'sinin NAO etkisi altında olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis presents a comprehensive study in the investigation of climate change and behavior of aridity and drought in Iraq. The monthly historical data acquired from 28 Meteorological observation stations for the period 1980 – 2011 distributed throughout the Iraq region were utilized. Temporal and spatial changes in total precipitation, maximum, minimum and mean temperatures were analyzed with six trend tests to detect climate change effect on this region. While decreasing trends in precipitation except for two stations while using monthly data was detected, increasing trend was found in temperature series. The North Atlantic Oscillation (NAO) has no detectable influences on temporal patterns of climate data in Iraq. Dry land types and their delineating boundaries and temporal change in aridity conditions were investigated by conventional aridity indices. The spatial variations of aridity indices exhibited that the arid and semi-arid regions cover about 97% of the country areas. As for temporal variations, it was observed that the aridity indices tend to decrease for all stations. The spatial and temporal aridity characteristics were also examined for two periods before and after 1997 to emphasize the influences of abrupt change point year on aridity phenomena. It should be emphasized that the Iraq region like the other Middle East regions was becoming dryer from 1997. The behavior of drought was exhibited by the Standardized Precipitation Index (SPI) and Reconnaissance Drought Index (RDI). The drought analyzes results consistent with the aridity results. The worst dry years were observed after 1997. This study also indicated that the drought and wet situations during September, October and November were related with NAO. The approximately 22% of September drought indices variance was influenced by NAO forcing.