Sağlık hizmetleri piyasasında hastane tercihini etkileyen faktörler: Ankara ilindeki 34 kamu hastanesinden kanıtlar
The factors affecting hospital preferences in the healthcare market: Evidences from 34 public hospitals in Ankara
  1. Tez No: 977463
  2. Yazar: HAKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde toplumların bilgi seviyesinin artması, refah seviyesinin yükselmesi, ortalama yaşam süresinin uzaması ve sağlıklı yaşam bilincinin artması sağlık ve sağlık hizmetlerinin önemini arttırmıştır. Sağlık hizmetleri piyasasında hastalara seçim hakkının verilmesi sağlık hizmetlerinin sunumunda etkinlik konusunu öne çıkarmaktadır. Eğer bireylerin sağlık hizmeti veren kuruluşu tercih nedenleri net bir şekilde tahmin edilebilirse daha etkin sağlık hizmeti politikaları geliştirilebilir. Çalışmada, Ankara'da hizmet veren aynı seviye ve roldeki kamu hastanelerini acil olmayan ayakta tedavi hizmetleri için tercih eden bireylerin, hastane tercih nedenlerinin belirlenerek politika önerilerinde bulunmak amaçlanmaktadır. Anket araştırmasına 2022 yılında Ankara merkezinde 775 kişi katılmıştır. İkili logit analiz sonuçlarına göre bireylerin ortalama hane gelirindeki %1'lik bir artış bireyin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni (EAH) tercih etme olasılığını %4,68 oranında arttırırken özel sağlık sigortası olan bireylerin özel sağlık sigortası olmayan bireylere göre EAH hastanelerini tercih etme olasılığı %15,18 daha fazladır. Ayrıca bireylerin sağlık kuruluşunu kullanma sıklığı ve eğitim seviyeleri farkına göre EAH'ni tercih etme olasılıkları arasında fark vardır. Yuvalanmış logit model ile analiz edilen sonuçlar incelendiğinde bazı hastane rolleri arasında imaj boyutu, sağlık hizmeti boyutu, medya ve yorum boyutu ya da cinsiyet boyutuna önem veren bireyler hastane tercihinde diğer hastane rollerine göre tercih etme olasılığı daha yüksektir. Ulaşılan sonuçlara göre acil olmayan ayakta tedavi için kamu hastanesi tercihinde bulunan bireylerin hastanelerin rollerine göre tercih farklılıklarının fazla olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sağlık hizmetlerinin sunumunda etkinliğin sağlanabilmesi amacıyla kamu spotları yayınlanması, hatta ulusal çapta yayın yapacak sağlık kanalı kurularak toplumun sağlık alanında bilgi seviyesinin arttırılması teşvik edilebilir.
Özet (Çeviri)
Today, increasing knowledge, welfare, longer life expectancy, and increased awareness of healthy living have increased the importance of health and healthcare services. Giving patients the right to choose in the healthcare market highlights the importance of efficiency in healthcare delivery. If individuals' reasons for choosing healthcare providers can be clearly predicted, more effective healthcare policies can be developed. This study aims to identify the reasons for hospital preferences among individuals who choose public hospitals of the same level and role in Ankara for non-emergency outpatient services and to provide policy recommendations. The survey survey was conducted in 2022 and included 775 people in Ankara city center. According to the binary logit analysis results, a 1% increase in an individual's average household income increases the likelihood of choosing a Training and Research Hospital (ETH) by 4.68%, while individuals with private health insurance are 15.18% more likely to choose an ETH hospital than those without private health insurance. Furthermore, there is a difference in the likelihood of choosing an ETH based on the frequency of use of the healthcare facility and the level of education. When the results analyzed with a nested logit model are examined, individuals who prioritize image, healthcare, media and commentary, or gender are more likely to choose a hospital than other hospital roles. The results indicate that individuals who choose public hospitals for non-emergency outpatient care do not differ significantly in their preferences based on the hospital's role. To ensure the effectiveness of healthcare delivery, public service announcements, or even the establishment of a national health channel, can be encouraged to increase public awareness of healthcare.