Azerbaycan 2. Karabağ savaşı ve Zengezur koridoru
Azerbaijan the second Karabakh war and Zengezur corridor
- Tez No: 977480
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN İNAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
İkinci Karabağ Savaşı, 1988-1994 yılları arasında gerçekleşen Birinci Karabağ Savaşı'nın ardından Ermenistan'ın işgal ettiği bölgede Azerbaycan ve Ermenistan güçleri arasında tekrar başlayan bir savaştır. Bu savaş 27 Eylül 2020'de başladı ve 44 gün sürdü. Savaş Azerbaycan'ın zaferiyle sonuçlanmıştır. 27 yıllık ateşkesten bu yana bölgedeki en yoğun çatışmadır. Çatışmalar başladığında Ermenistan sıkıyönetim ilan etti ve tam seferberlik başlattı. Azerbaycan ise sıkıyönetim ilan etti, sokağa çıkma yasağı koydu ve 28 Eylül'den itibaren kısmi seferberlik ilan etmiştir. Ermenistan ateşkesleri birçok kez ihlal etmiştir ve bazı durumlarda ateşkes müzakereleri başlayamamıştır. Rusya başlangıçta çatışmaya müdahale etmekten kaçınsa da, daha sonra önemli kayıplarının ardından Ermenistan'a yardım sağladı. Ermeni tarafı üçüncü taraf ülkeleri dahil etmeye çalıştı ve belirlenen savaş bölgesinin dışındaki şehirleri, sivilleri ve sivil altyapıyı defalarca hedef almıştır. Sonuç olarak, bu savaş Ermeni ordusunu kritik bir duruma getirdi ve Rusya'nın aktif katılımıyla durdurulmuştur. 10 Kasım 2020'de taraflar arasında“Üçlü Beyanname”belgesinin imzalanmasıyla tam bir ateşkes ilan edildi ve tüm askeri operasyonlar durduruldu.
Özet (Çeviri)
The Second Karabakh War is a war that started again between the forces of Azerbaijan and Armenia in the region occupied by Armenia after the First Karabakh War, which took place between 1988 and 1994. This war started on September 27, 2020 and lasted 44 days. The war ended with the victory of Azerbaijan. It is the most intense conflict in the region since a 27-year ceasefire. When the fighting began, Armenia declared martial law and launched full mobilization. Azerbaijan declared martial law, imposed a curfew, and declared partial mobilization as of September 28. Armenia has violated ceasefires many times, and in some cases ceasefire negotiations have failed to begin. Although Russia initially refrained from intervening in the conflict, it later provided aid to Armenia following its significant losses. The Armenian side has attempted to involve third-party countries and has repeatedly targeted cities, civilians and civilian infrastructure outside the designated war zone. As a result, this war put the Armenian army in a critical situation and was stopped with the active participation of Russia. With the signing of the“Triple Declaration”document between the parties on November 10, 2020, a complete ceasefire was declared and all military operations were stopped.