Hernia diyaframatikalı kedilerde kardiyak biyobelirteçlerin değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac biomarkers in cats with diaphragmatic hernia
- Tez No: 977508
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, hernia diyaframatikalı kedilerde kardiyak biyobelirteçlerin (NT-proBNP, Troponin I, Troponin T ve H-FABP) konsantrasyonları değerlendirerek tanı açısından önemini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Balıkesir Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Kliniği ve özel veteriner kliniklerine getirilen, radyolojik olarak hernia diyaframatika tanısı konulan 11 kedi ile herhangi bir sistemik ya da kardiyak hastalık belirtisi bulunmayan 9 sağlıklı kedi çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm olguların anamnez, klinik muayene ve radyolojik bulguları kaydedilmiş; kardiyak biyobelirteç konsantrasyonları kediye özgü ticari kitler kullanılarak hormon analiz cihazı ve ELISA yöntemiyle belirlenmiştir. Hernia diyaframatikalı kedilerin çoğunluğunda yüksekten düşme travma nedeni olarak saptanmış; klinik olarak taşipne, dispne ve taşikardi belirgin bulgular olarak gözlenmiştir. Solunum sayısı hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur (p<0,001). NT-proBNP ve cTnI konsantrasyonları çoğunlukla referans aralığında kalırken, cTnT ve H-FABP konsantrasyonlarında hasta grubunda önemli oranda yüksek bulunmuştur (p<0,001). Sonuç olarak, cTnT ve H-FABP'nin kedilerde hernia diyaframatika olgularında kardiyak hasarın değerlendirilmesinde yararlı biyobelirteçler olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the concentrations of cardiac biomarkers (NT-proBNP, Troponin I, Troponin T, and H-FABP) in cats with diaphragmatic hernia to investigate their diagnostic significance. The study included 11 cats diagnosed radiographically with diaphragmatic hernia, admitted to the Internal Medicine Clinic of Balıkesir University Faculty of Veterinary Medicine and private veterinary clinics, as well as 9 clinically healthy cats without any signs of systemic or cardiac disease. The anamnesis, clinical examination, and radiological findings of all cases were recorded, and cardiac biomarker concentrations were determined using feline-specific commercial kits with a hormone analyzer and the ELISA method. In most cats with diaphragmatic hernia, trauma due to falling from a height was identified as the underlying cause; tachypnea, dyspnea, and tachycardia were observed as prominent clinical findings. The respiratory rate was significantly higher in the patient group compared to the control group (p<0.001). While NT-proBNP and cTnI concentrations mostly remained within the reference range, cTnT and H-FABP concentrations were found to be significantly elevated in the patient group (p<0.001). In conclusion, cTnT and H-FABP may serve as useful biomarkers for evaluating cardiac injury in feline cases of diaphragmatic hernia.