Kedilerde hernia diafragmatika nın böbrek resiztif ve pulzatif indeks değerlerine etkisi
Diaphragmatic hernia in cats and its effects on kidney resistive and pulzative index changes
  1. Tez No: 473673
  2. Yazar: SİNE TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, diyafram fıtığı şekillenmiş kedilerde preoperatif ve postoperatif oluşan patofizyolojik değişikliklerin böbrek perfüzyonuna etkisinin non-invaziv bir yöntem olan doppler ultrasonografi ile böbrek RI değeri ölçülerek belirlenmesi ve kullanılabilirliğinin incelenmesidir. Çalışmanın hayvan materyalini diyafram fıtığı tanısı konmuş 10 farklı ırk ve yaştaki kedi oluşturdu. Olguların klinik, radyografik ve ultrasonografik muayeneleri yapılarak kayıt altına alındı. Her olgunun iki farklı hekim tarafından preoperatif böbrek RI değerleri ölçümü yapıldı. Cerrahi sağaltımı yapılan her olgunun intraoperatif bulguları kayıt altına alındı ve operasyon sonrası 1. ve 10. günlerde gene iki farklı hekim tarafından böbrek RI değerleri ölçümü yapıldı. Solunum stresi ve hipoksinin şiddetli olduğu olgularda, preoperatif RI değerleri eşik değer olan 0,71 in üzerinde ölçüldü. Karaciğer konjesyonu şekillenen ve karaciğer enzimlerinde anlamlı artış belirlenen olgularda ise postoperatif 1. günde RI değerleri eşik değer üzerinde ölçüldü. Çalışmayı oluşturan dört olguda ise operasyon öncesi ve sonrası RI ölçümlerinin eşik değer üzerine çıkmadığı görüldü. Sonuç olarak; hipoksinin ve kardiyovasküler bozuklukların şiddetine göre oluşan hemodinamik değişikliklerin böbrek üzerindeki etkisinin belirlenmesinde, karaciğerin fıtıklaştığı olgularda inkarserasyon ve konjesyona bağlı hepatorenal sendromun erken tanısının konulmasında,böbrek RI değerlerindeki artış saptanarak doppler ultrasonografinin kullanılabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate pathophysiologic changes in kidneys of cats that has diaphragmatic hernia, preoperative and postoperative durations using Doppler ultrasonography which is a non-invasive diagnostic method, to measure kidney RI values and examining the availability. 10 different breed and age cats used for this study.Clinical, radiographic and ultrasonographic examinations of the cases were recorded and recorded. Each cases RI measurements has done by two different veterinary surgeons. Intraoperative findings recorded and postoperative RI measurements made by two different veterinary surgeons in days 1 and 10. In cases of severe respiratory stress and hypoxia, preoperative RI values were measured above the threshold value of 0.71. In cases of liver congestion and significant increase in liver enzymes the RI values were measured on the threshold value on postoperative day 1. In the four cases that evaluated in the study, it was seen that the RI measurements pre- and postoperative controls did not exceed the threshold value. As result, determination of the effect of hemodynamic changes on the kidney because of hypoxia and cardiovascular abnormalities, early detection of hepatorenal syndrome due to congestion and incarceration in cases of hepatic herniation, Doppler ultrasonography can be used to detect the increase of kidney RI values.