Muğla ili güneş ışınım verileri ve değerlendirilmesi
Solar radiation value of city of Muğla and evaluation
- Tez No: 97752
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER OKTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET MUĞLA ILI GÜNEŞ IŞINIM VERİLERİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ MASALCI Özgür Yüksek Lisans Tezi, Fizik Eylül, 2000 Muğla ili güneş ışınım verilerinin değerlendirilmesi amacıyla Muğla Üniversitesi Fizik Bölümü'nde 1997 yılından beri ölçümler alınıp, analizler yapılmaktadır. Yatay yüzeye gelen global ışınım ölçümleri Kipp-Zonen (CM1 1) tipi piranometre ile dakika bazında saniyede 25 okuma ortalaması alınarak kaydedilmiştir. Ayrıca Temmuz 1999'dan itibaren sistem, Pt-100 termistör eklenerek, sıcaklığında kaydedilebileceği hale getirilmiştir. Bu çalışmada daha önce 1997-1998 yılları arasındaki veriler daha sonra alınmış verilerle beraber FORTRAN kodlu PAW içinde çalışan bir programla analiz edilmiştir. Alınan güneş ışınımı verileri Angstrom modeline göre analiz edilerek Muğla için Angstrom katsayıları hesaplanmıştır. Aylık ve yılık ortalama sıcaklık değerleri belirlenmiş, sıcaklık ve bulutluluk değerleri kullanılarak yeryüzüne yönlü atmosfer ile atmosfere yönelik yeryüzü ışımaları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY SOLAR RADIATION VALUE OF CITY OF MUGLA AND EVALUATION MASALCI Özgür M.Sc. in Physics September, 2000 To evaluate the solar radiation data for the city of Muğla, the measurements have been taken and analysed by Physics Department of Muğla University since 1997. Global radiation data on horizontal surface was taken by using a Kipp&Zonen (CM11) type pyranometer and the measurements are recorded in every minute as the average of 25 readings in a second. Since July 1999 a Pt-100 thermistor is added to the previous system to measure an ambient temperature. In this study the new data is added to the data recorded between 1997-1998 and the all of the data is analysed by using a software develop in FORTRAN and run PAW (Physics Analysed Workstation). Recorded data is assessed using the Angstrom model to calculate Angstrom coefficients for Muğla. An average value/daily and yearly ambient temperature data are calculated and using this together with cloudiness data the long-wave radiation components downwards atmosphere irradiance and upwards terrestrial exitance are found.