Turizm öğrencilerinin yabancı dil öz yeterlilik inançları ile sosyal etkileşim kaygı düzeylerinin mesleğe devam etme kararlarına etkisi üzerine bir araştırma
A study on the impact of tourism students' foreign language self-efficacy beliefs and social interaction anxiety levels on their career retention decisions
  1. Tez No: 977555
  2. Yazar: ÜMİT KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Tourism, Psychology, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Turizm sektörü, doğası gereği emek yoğun bir sektördür. Bu sektör, başta konaklama, yeme-içme, ulaşım, rehberlik ve eğlence gibi çeşitli hizmetleri içerir ve her bir hizmetin yerine getirilmesinde insan gücüne büyük ölçüde ihtiyaç duyulur. Özellikle misafiryle doğrudan iletişimde bulunulması gereken hizmetlerde, çalışanların kalitesi, hizmet sürecinde belirleyici bir rol oynar. Ayrıca turizmde insan ilişkileri ve etkileşim kritik öneme sahiptir, bu nedenle sektörde çalışanların bilgi, beceri ve deneyimleri hizmet kalitesini doğrudan etkiler. Küreselleşmenin etkisiyle turist profillerinin çeşitlenmesi, farklı kültürlerden gelen bireylerle başarılı bir etkileşim kurma yetisini daha da önemli hale getirmiştir. Bu bağlamda, turizm alanında yetkin insan kaynağının yetiştirilmesi ve eğitilmesi, hem sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması hem de sektörün küresel ölçekte rekabet gücünün artırılması açısından hayati bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, turizm öğrenimi görmekte olan öğrencilerin sektörün ihtiyaç duyduğu yabancı dil öz yeterlilikleri ve sosyal etkileşim becerileri düzeylerini ortaya çıkararak eğitim süreçlerine katkı sağlayacak stratejilerin geliştirilmesini sağlamaktır. Aynı zamanda yabancı dil öz yeterlilik ve sosyal etkileşim öğrencilerin sektörde kalma niyetlerini nasıl etkilediği araştırılmıştır. Araştırma verileri Mayıs ile Haziran 2024 tarihlerinde çevrim içi ve yüz yüze uygulanan anketler aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma bulgularından yola çıkarak, turizm öğrencilerinin yabancı dil öz yeterlilik inançları ile sosyal etkileşim kaygılarının, eğitim aldıkları programın doğasına bağlı olarak belirgin bir şekilde farklılaştığı ortaya konmuştur. Bu çalışmanın bulgularına göre, cinsiyet ve bölüm değişkenlerinin öz yeterlilik üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, iş tecrübesi olan bireylerin öz yeterliliklerinin daha yüksek olduğu ve bu durumun kariyer niyetlerini olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Bununla birlikte, kaygı düzeyinin artmasının kariyer niyetleri üzerinde negatif bir etki yarattığı ortaya konmuştur. Ayrıca, öz yeterlilik ile kaygı arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiş. Bu sonuçlar, öz yeterliliğin hem kaygıyı azaltmada hem de kariyer niyetlerini güçlendirmede önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Bu bulgular ışığında, benzer konularda çalışma yürütecek araştırmacılar için yeni çalışma modelleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The tourism sector is inherently labor-intensive, encompassing various services such as accommodation, food and beverage, transportation, guiding, and entertainment, all of which require significant human input. In particular, the quality of personnel is a key determinant in service delivery, especially in roles that necessitate direct interaction with guests. Human relations and interpersonal communication are critically important in tourism, making employees' knowledge, skills, and experience directly influential on service quality. The increasing diversity of tourist profiles due to globalization has further emphasized the importance of successful interactions with individuals from different cultural backgrounds. In this context, the development and training of a competent human resource in tourism is crucial for achieving sustainable development and enhancing the sector's global competitiveness. The aim of this study is to determine the levels of foreign language self-efficacy and social interaction skills among tourism students skills that are in high demand in the sector and to contribute to the development of educational strategies that address these needs. Additionally, the study investigates how students' foreign language self-efficacy and social interaction anxiety influence their intentions to remain in the sector. Data were collected through both online and face-to-face surveys conducted between May and June 2024. The findings indicate that tourism students' beliefs about their foreign language self-efficacy and their levels of social interaction anxiety significantly differ depending on the nature of their academic programs. The results also revealed that gender and academic department have significant effects on self-efficacy. Furthermore, individuals with prior work experience exhibited higher levels of self-efficacy, which positively influenced their career intentions. Increased anxiety levels were found to negatively impact students' career intentions. Moreover, a negative correlation was identified between self-efficacy and anxiety. These findings demonstrate that self-efficacy plays a crucial role both in reducing anxiety and in strengthening career intentions. In light of these results, new research models have been proposed for future studies on similar topics.