Artvin basın tarihi: 1960'tan 2024'e tarihsel bir perspektif
Artvin press history: A historical perspective from 1960 to 2024
- Tez No: 977569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ETEM ZİNDEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Artvin yerel basınının 1960'lı yıllardan 2024 yılına kadar olan tarihsel süreci ele alınmaktadır. Bu doğrultuda çalışmada, Artvin'de yayımlanan yerel gazeteler, bu gazetelerin yayın politikaları, içerikleri ve zaman içindeki değişimleri ele alınmaktadır. Ayrıca, teknolojik gelişmelerin ve dijitalleşmenin yerel basın üzerindeki etkileri de değerlendirilmektedir. Araştırmanın temel kaynaklarını, Artvin'de yayımlanan yerel gazete arşivleri, kütüphane dokümanları ve müze kayıtları oluşturmaktadır. Nicel ve nitel veri analiz yöntemlerinin bir arada kullanıldığı çalışmada örneklemi, 1960-2024 yılları arasında Artvin'de yayımlanan gazeteler teşkil etmektedir. Bu kapsamda, gazetelerin sahiplik yapıları ile içeriklerinin siyasi, sosyolojik, kültürel ve ekonomik olaylara yaklaşımları analiz edilmekte ve bu bağlamda gazetecilik anlayışlarındaki değişimler de ortaya konulmaktadır. Ayrıca bu çalışma, Artvin'in siyasi tarihi ve sosyo-kültürel yapısının yerel basın aracılığıyla nasıl şekillendiğini anlamak için değerli bir kaynak teşkil etmektedir. Artvin yerel basını üzerine kapsamlı çalışmaların eksikliği, bu tezi literatüre önemli katkılarda bulunabilecek olması açısından önemli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the historical process of the Artvin local press from the 1960s to 2024. In this context, the study examines the local newspapers published in Artvin, their publication policies, content, and changes over time. In addition, the effects of technological developments and digitalization on the local press are also evaluated. The main sources of the research are the archives of local newspapers published in Artvin, library documents, and museum records. In the study, where quantitative and qualitative data analysis methods are used together, the sample consists of newspapers published in Artvin between 1960 and 2024. In this context, the ownership structures of the newspapers and their approaches to political, sociological, cultural, and economic events are analyzed, and in this context, the changes in their understanding of journalism are also revealed. In addition, this study constitutes a valuable resource for understanding how the political history and socio-cultural structure of Artvin are shaped through the local press. The lack of comprehensive studies on the local press of Artvin makes this thesis important in terms of making significant contributions to the literature.