Heterosiklik vic-dioksimlerin sentezi ve geçiş metalleri ile yapmış oldukları homo- ve hetero-polinükleer komplekslerinin sentezi
Synthesis of heterocyclic vic-dioximes and their homo- and hetero-nuclear complexes with some transition metals
  1. Tez No: 97756
  2. Yazar: HAYATİ TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ALİ ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Bu çalışmada, N-(2-piridil)aminoglioksim(PYGH2),N-(4metil-2-piridil)aminoglioksim (MPYGH2), N,N1-bis(2rpiridil)diaminoglioksim(BPYGH2 ) ve N^-bis^-metil^-piridil) diaminoglioksim (BMPYGH2) sentezlendi. Daha sonra bunlann bazı geçiş metalleri ile yapmış oldukları kompleksler üzerinde çalışıldı. A «rt-kloroglioksimin alkollü çözeltisi üzerine 2-amino pridinin ve 2-amino-4-metil pridinin alkollü çözeltileri ilave edildiğinde PYGH2 ve MPYGH2; alkollü anti-dikloro üzerine yine 2-amno pridin ve 2-amino-4-metilpridin çözeltisi ilave edildiğinde BPYGH2 ve BMPYGH2 elde edildi. Alkollü ortamda çözünmüş olan PYGH2, MPYGH2,BPYGH2 ve BMPYGH2 ve Ni(H), Co(II), Cu(II) iyonlannın alkollü çözeltisi ilave edildiğinde 3 civarında olan pH, %1 NaOH çözeltisi ile 5,5-6'ya ayarlanarak kompleksler çöktürüldü. Sonuç olarak dört yeni ligand ve 12 kompleks sentezlenmiş; FT-IR, 'H-NMR ve Elementel analizleri yapılarak yapılan aydınlatılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, N-(2-pyridyl) aminoglioxime (PYGH2), N-(4-methyl-2-pyridyl) amino glioxime (MPYGH2), N,N1-Bis(2-pyridyl) diamino glioxime(BPYGH2) and N,N1(4-methyl- 2-pyridyl)diamino glioxime (BMPYGH2) were synthesized and their complexes with some transistion metals were examined. When 2-amino pyridine and 2-amino-4methyl pyridine which were soluted in ethanol were added to the alcolic anti-chloroglyoxime solution, PYGH2 and MPYGH2 were obtained. As the same way when those solutions were added to the alcolic anti-dichloroglioximes, BPYGH2 and BMPYGH2 were obtained as crystalline structure. After pH adjustment of the solution with %1 NaOH, Cu (II), Co(II), Ni(II) complexes of BPYGH2 and BMPYGH2 were obtained. As a result, four ligands and twelve complexes were isolated. FT-IR, ^-NMR and Elemental analyses have been used to elucidate the structure of ligands and complexes.