Çine Çayı'nı besleyen (Muğla-Aydın) önemli yan kollardaki ephemeroptera, plecoptera ve trichoptera erginlerinin ekolojik yönden incelenmesi
- Tez No: 97758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışma, Ağustos 1999 - Haziran 2000 tarihleri arasında Çine Çayı' m besleyen Pınarbaşı ve Dipsiz yan kollan üzerinde belirlenen 4 istasyonda yapılmıştır. Belirlenen istasyonlardan Ephemeroptera, Plecoptera ve Trichoptera takımlarına ait örnekler toplanmıştır. Çalışma sonucunda Ephemeroptera takımına ait 6 familyadan 13 tür, Plecoptera takımından 2 familyaya ait 3 takson, Trichoptera takımına ait 4 familyadan ise 6 tür tespit edilmiştir. Teşhis edilen bu taksonların morfolojik ve ekolojik özellikleri ile uçuş zamanlan verilmiştir. Aynca baskınlık, sıklık, benzerlik, çeşitlilik ve bolluk gibi istatistiksel analizler yapılmıştır. Bu çalışma, araştırma alanı ile ilgili ilk limnofaunistik çalışma olmasından dolayı tespit edilen taksonlar bölge için ilk kayıttır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study, samples of Ephemeroptera, Plecoptera and Trichoptera have been collected between August 1999 and May 2000 in the choosen 4 stations of sources of Çine river. In the addition, 13 species belongs to 6 family of order Ephemeroptera, 3 taxa belongs to 2 family of order Plecoptera and 6 species belongs to 4 family of order Trichoptera are found. The morphogical and ecological characterics with flying times of identified taxa are given. Also dominance, frequency, diversty, abundance and similarity index was used for numerical analysis of samples. In conclusion, since this research is the first scientific study to determine source of Çine river of limnofauna, our datas about taxa of Ephemeroptera, Plecoptera and Trichoptera should naturally be recorded and evaluated as original findings.