National populism discursively constructing hegemony through conflict: A case study on two television series Kuruluş Osman and Kuruluş“Osmancık”
Ulusal popülizmin çatışma yoluyla söylemsel olarak hegemonya inşaası: Kuruluş Osman ve Kuruluş“Osmancık”dizileri özerine bir örnek çalışma
- Tez No: 977581
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KÂNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Radyo-Televizyon, Political Science, Communication Sciences, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Ulusal popülizmin son zamanların en baskın siyasi oluşumlarından biri olduğu çok açıktır ve bu oluşum istenilen miktarda siyasi mobilizasyon yaratmak için kitle iletişim araçlarına oldukça bağımlıdır. Bu tür popülizm özünde milliyetçi eğilimler ile popülizm arasında bir bağdır ve bu temelde yapılan siyaset söylemini bu bağlama göre oluşturur. Popülist siyasetin lideri için sürekli bir çatışma yaratacak şekilde söylemleriyle bir düşman inşa etmesi her türlü medya unsuruna ciddi bir önem kazandırmaktadır çünkü medya bu çatışma için söylemsel bir zemin oluşturur. Bu çalışma, sözü edilen popülist politikaların kitleler için üretilen ve tüketilen eğlence ürünlerine düşen uzun gölgesini incelemeyi amaçlamaktadır. Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Bey'in hikâyesini konu alan iki televizyon drama dizisi, bu hikâyenin Türk siyasetinin birbirinden oldukça farklı iki dönemi arasında tam olarak nasıl anlatıldığına dair ulusal popülist söylem bağlantılarını gözlemlemek amacıyla incelenmiştir. Bu iki farklı yapım ANAP iktidarına denk gelen 1988 yılında ve AKP Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ikinci yılı olan 2019'da yayınlanmaya başlamıştır. Seçilen bölümler Greimas'ın eyleyenler modeli çerçevesinde analiz edilmiş ve ayrıca bölümlerin yayınlandığı hafta basılan çeşitli gazetelerin ilk sayfaları da van Dijk'in eleştirel söylem analizi metoduyla incelenerek tüm bölümlerin tarihsel bağlamı belirlenmiştir. Sonuçlar iki dönem arasında devletin medya üzerindeki kontrolünün ve dolayısıyla bu tarihsel kurgu hikâyesinin nasıl anlatıldığı üzerindeki etkinin de arttığını gösteriyor. Bunun yanında popülist siyasetin nasıl işlediğine dair kapsamlı bir anlayış sağlıyor ve dolayısıyla popülizm ve Türk siyasetiyle ilgili birçok konuya açıklık getiriyor.
Özet (Çeviri)
National populism is one of, if not the most dominant political formations of contemporary times and it is highly dependent on mass media entities in order to generate a desired amount of political mobilization. National populism essentially is a bond between nationalism and populism, and politics done under its banner construct their discourse according to the context provided by that bond. As populist politics discursively constructs an enemy to generate a constant conflict for its leader, media of any kind gains importance because they can become discursive grounds for that conflict to born and prosper. This study is aimed to examine the long shadow of national populist politics cast upon the entertainment products that are produced for and consumed by the common people, the masses. Two television drama series of the story of the founder of Ottoman Empire Osman are examined in order to perceive links of national populist discourse on how exactly this story is told between two different times for Turkish politics. The renditions are from 1988 coinciding with MP (ANAP) government and 2019 coinciding with the ssecond year of the presidential system of JDP (AKP). The selected episodes are analyzed by Greimas' actantial mythical model, and the exact historical settings for all episodes are pinpointed by conducting van Dijk's critical discourse analysis on the first pages of various newspapers published in the same week as the episodes were aired. Results indicate a rise in state control over media between two renditions, and thus the influence on how this story told has risen as well. They also provide a comprehensive understanding on how populist politics work and thus bring clearity on many issues around populism and Turkish politics.