Erkek futbolcularda torakal bölge egzersizlerinin omurga yapısı, nöromusküler performans ve sportif beceri üzerine etkisi
Effects of thoracic region exercises on spinal structure, neuromuscular performance and athletic skills in male football players
  1. Tez No: 977597
  2. Yazar: KAZIM BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÖZER KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma, erkek futbolcularda rutin antrenmanlara ek olarak uygulanan torakal bölge egzersizlerinin omurga yapısı, nöromusküler performans ve sportif beceri üzerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Araştırmaya Altınordu Futbol Kulübünden A-Takım ve U-19 kategorisinde yer alan 42 erkek futbolcu dahil edildi. Futbolcular, Egzersiz Grubu (yaş ortalaması 20,76±3,40 yıl, spor yaşı 9,95±3,12 yıl, n=21) ve Kontrol Grubu (yaş ortalaması 20,95±3,51 yıl, spor yaşı 10,00±2,56 yıl, n=21) olarak 2 gruba ayrıldı. Egzersiz grubuna rutin antrenmanlarına ek olarak 6 hafta süre ile haftada 3 gün torakal bölge egzersizleri uygulandı. Kontrol grubunda yer alan futbolcular rutin antrenmanlarına devam ettiler. Torakal bölge egzersizleri öncesinde ve sonrasında; omurga yapısı kapsamında, omurga yapı ve mobilitesi Valedo®Shape ölçüm cihazı ile, torakal rotasyon açısı Iphone Compass uygulaması ölçüm cihazı ile; nöromüsküler performans kapsamında, esneklik otur-uzan testi ile, dinamik denge Y denge testi ile, reaksiyon zamanı Test You Brain Pro System ölçüm cihazı ile, sağlık topu fırlatma testi 3 kg ağırlık topu ile; sportif beceri kapsamında çeviklik illinois testi ile, sürat dripling performansı top ile koordineli dripling ve sürat testi ile, vertikal sıçrama testi Smart Jump ölçüm cihazı ile değerlendirildi. Grup içi karşılaştırılmasında bağımlı gruplarda t testi; gruplar arası karşılaştırılmasında bağımsız gruplarda t testi kullanıldı. Bulgular: Torakal bölge egzersizlerinin omurga değerlendirmeleri kapsamında sagital düzlemde lumbal açı, sakral açı, torakal mobilite, lumbal mobilite; endurans testinde lumbal açı, sakral açı, inklinasyon açı; ayrıca sağ ve sol torakal rotasyon açılarını arttırdığı sonucuna ulaşıldı (sırasıyla, p=0,01, p=0,03, p˂0,01, p=0,02, p˂0,01, p=0,01, p˂0,01, p˂0,01, p˂0,01). Ek olarak esneklik, dominant olmayan ve dominant ekstremite dinamik denge, sağlık topu fırlatma ve sprint dripling performansını geliştirdiği sonucuna ulaşıldı (sırasıyla, p=0,01, p˂0,01, p˂0,01, p˂0,01, p˂0,01). Kontrol grubu ile yapılan karşılaştırmada, torakal bölge egzersizlerinin sagital düzlemde torakal mobilite, sakral mobilite, inklinasyon mobilite; frontal düzlemde torakal açı, lumbal mobilite, inklinasyon mobilite; ayrıca sağ ve sol torakal rotasyon açılarını arttırdığı sonucuna ulaşıldı (sırasıyla, p=0,04, p˂0,01, p˂0,01, p=0,05, p˂0,01, p=0,01, p˂0,01, p˂0,01). Ek olarak esneklik, dominant olmayan ve dominant ekstremite dinamik denge ve sağlık topu fırlatma performansını geliştirdiği sonucuna ulaşıldı (sırasıyla, p˂0,01, p˂0,01, p˂0,01, p˂0,01). Sonuçlar: Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, torakal bölge egzersizlerinin erkek futbolcularda özellikle omurga yapısı ve nöromüsküler performans üzerine olumlu etkiler oluşturduğu görüldü. Bu doğrultuda, torakal bölge egzersizlerinin omurga sağlığı ve nöromüsküler performans üzerindeki katkıları dikkate alınarak; antrenörler, spor bilim uzmanları ve fizyoterapistlerin, bu egzersizleri antrenman ve/veya rehabilitasyon programlarına dahil etmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to investigate the effects of thoracic region exercises application, in addition to routine training, on spinal structure, neuromuscular performance, and athletic skills in male football players. Methods: Forty-two male football players from the A-Team and U-19 categories of Altınordu Football Club were included in the research. The football players were allocated into two groups: the Exercise Group (mean age 20.76 ± 3.40 years; sports age 9.95 ± 3.12 years; n = 21) and the Control Group (mean age 20.95 ± 3.51 years; sports age 10.00 ± 2.56 years; n = 21). In addition to their routine training, the Exercise Group performed thoracic region exercises 3 days a week for 6 weeks. The football players in the control group continued their routine training. Before and after the thoracic region exercises; within the scope of spine structure, spinal structure and mobility with the Valedo®Shape measurement device, thoracic rotation angle with the iPhone Compass application measurement device; within the scope of neuromuscular performance, flexibility with the sit-and-reach test, dynamic balance with the Y-balance test, reaction time with the Test Your Brain Pro System measurement device, medicine ball throw test with 3 kg weight ball; within the scope of sports skills, agility with the illinois agility test, sprint-dribbling performance with coordinated dribbling and speed test with the ball, vertical jump test with the Smart Jump measurement device were assessed. Paired sample t-test was used to comparison within groups, and independent sample t-test was used for comparison between groups. Result: Within the scope of spine evaluations, it was concluded that thoracic region exercises increased lumbar angle, sacral angle, thoracic mobility, and lumbar mobility in the sagittal plane; lumbar angle, sacral angle, and inclination angle in the endurance test; as well as right and left thoracic rotation angles (respectively, p=0.01, p=0.03, p˂0.01, p=0.02, p˂0.01, p=0.01, p˂0.01, p˂0.01, p˂0.01). In addition, significant improvements were found in flexibility, dynamic balance of the non-dominant and dominant extremities, medicine ball throwing, and sprint dribbling performance (respectively, p=0.01, p˂0.01, p˂0.01, p˂0.01, p˂0.01). In the comparison with the control group, it was concluded that thoracic region exercises increased thoracic mobility, sacral mobility, and inclination mobility in the sagittal plane; thoracic angle, lumbar mobility, and inclination mobility in the frontal plane; as well as right and left thoracic rotation angles (respectively, p=0.04, p˂0.01, p˂0.01, p=0.05, p˂0.01, p=0.01, p˂0.01, p˂0.01). In addition, significant improvements were found in flexibility, dynamic balance of the non-dominant and dominant extremities, and medicine ball throwing performance (respectively, p˂0.01, p˂0.01, p˂0.01, p˂0.01). Conclusion: Considering the results obtained from the study, it was concluded that thoracic region exercises had positive effects, particularly on spinal structure and neuromuscular performance in male football players. Accordingly, considering the contributions of thoracic exercises on spinal health and neuromuscular performance, it is recommended that coaches, sports scientists, and physiotherapists include these exercises in their training and/or rehabilitation programs.