Sanat eğitimi öğrencilerinin STEM disiplinleriyle etkileşimi
Art education students' interaction with STEM disciplines
  1. Tez No: 977620
  2. Yazar: ÇAĞLA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA ERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
STEM modeli; fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarını içeren disiplinlerarası anlayıştır. Bu modele, sanat disiplininin eklenmesiyle STEAM ortaya çıkmıştır. Bu araştırma, sanat eğitimi öğrencilerinin yaratıcı süreçlerinde STEM disiplinleriyle kurdukları bağlantıları ve bu bağlantıları sanatsal yaratım sürecine nasıl yansıttıklarını inceleyerek, disiplinlerarası entegrasyonun sanatsal süreçlerdeki rolünü ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu bağlamda araştırma; disiplinlerarası anlayışa açık, yaratıcı düşünmeyi destekleyen sanat disiplininin önemine dikkat çekmek ve STEAM anlayışının sanat eğitimindeki rolünü vurgulamak açısından önemlidir. Araştırmanın çalışma grubu, Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda yer alan farklı atölyelerden (resim, heykel, grafik, tekstil, fotoğraf, özgün baskı) alan uzmanlarıyla yapılan görüşmeler sonucunda belirlenmiştir. Çalışma grubu, STEAM deneyimlerinin farklı sanat dalları üzerindeki yansımalarını ortaya koymak amacıyla, sınıf düzeyinden bağımsız olarak her atölyeden 1, toplam 6 öğrenciyle oluşturulmuştur. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak kullanılan yarı yapılandırılmış görüşme formu, doküman inceleme ile desteklenmiştir. Elde edilen bulgular tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, sanat eğitimi öğrencilerinin sanatsal süreçlerinde STEM disiplinlerinden çeşitli unsurları çalışmalarına dahil ettiklerini ortaya koymuştur. Bu çok yönlü etkileşimin ise sanatsal üretimleri zenginleştirdiği görülmüştür. Elde edilen bulguların, müfredat ve öğretim yöntemlerini geliştirme sürecinde sanat eğitimcilerine katkı sağlaması ve STEAM içinde sanatın rolünü vurgulayarak gelecekteki araştırmalara temel oluşturması beklenmektedir. Araştırma sonuçları doğrultusunda, araştırmacılara öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The STEM model represents an interdisciplinary approach that integrates the fields of science, technology, engineering, and mathematics. With the inclusion of the arts, this model evolves into STEAM. This study aims to explore how art education students interactions STEM disciplines with their creative processes and how these interactions are reflected in their artistic creation. In doing so, it seeks to reveal the role of interdisciplinary integration within artistic practices. In this context, the research underscores the significance of the arts as a discipline that supports interdisciplinary thinking and fosters creativity, and highlights the role of the STEAM approach in art education. The study group was selected through interviews with instructors from various studios (painting, sculpture, graphic design, textile, photography, and printmaking) within the Department of Art Education, Faculty of Education at Bursa Uludağ University. To reflect the impact of STEAM experiences across different branches of art, the study group consisted of six students—one from each studio—regardless of class level. The study employed a qualitative case study methodology. A semi-structured interview form was used as the primary data collection tool and was supported by document analysis. The data obtained were analyzed using thematic analysis. The findings revealed that art education students incorporate various elements of STEM disciplines into their artistic processes. This multidimensional interaction was found to enrich their artistic productions. It is expected that the findings will contribute to curriculum development and instructional methods for art educators, while also emphasizing the role of the arts within the STEAM framework and serving as a foundation for future research. Based on the study's results, recommendations have been offered for both researchers and educators.