İslam hukuku açısından otizmli bireylerin hakları
Rights of individuals with autism in terms of Islamic law
- Tez No: 977624
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GAYRETLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
“İslam Hukuku Açısından Otizmli Bireylerin Hakları”adlı bu tez, İslam dininin temel prensipleri doğrultusunda dezavantajlı grupların haklarını koruma anlayışını merkeze alarak, özelde otizmli bireylerin İslam hukukundaki haklarını sistematik bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. İslam fıkhında bu konunun dağınık bir şekilde ele alınmış olması ve modern dönemdeki artan farkındalık, bu alanda kapsamlı bir çalışmanın gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, İslam hukukundaki ilgili bilgileri bir araya getirerek, otizmli bireylerin haklarını ve ihtiyaçlarını detaylı bir şekilde ele alacak ve modern hukuk sistemlerindeki benzer düzenlemelerin İslam hukukundaki köklerini bilimsel bir metotla ortaya koyacaktır.Tezin temel hedefleri, otizmli bireylerin haklarının İslam hukukundaki önemini ve bağlayıcılığını açıklamak, bu konuda aileler, toplum ve devlet nezdinde farkındalık ve sorumluluk bilinci oluşturmak, hakların teslim edilmesiyle otizmli bireylerin toplumsal katılımına katkı sağlamak ve İslam hukukunun bu konudaki kapsamlı yaklaşımını vurgulamaktır.Araştırmanın temel problemi, günümüzde sayıları artan ve karmaşık ihtiyaçlara sahip otizmli bireylerin haklarının İslam hukuku çerçevesinde nasıl ele alındığı ve bu hakların neler olduğunun belirlenmesidir. Bu amaçla tümdengelimsel ve analitik yöntemler uygulanacak, şer'i metinler incelenecek, fıkıh mezheplerinin görüşleri karşılaştırılacak, deliller değerlendirilecek ve fıkıh kuralları çerçevesinde çözümler üretilecektir. Bu çalışma, İslam hukukunda otizmli bireylerin haklarını detaylı bir şekilde inceleyerek literatürdeki boşluğu doldurmayı, farkındalığı artırmayı ve hem İslami ilimler hem de sosyal politika ve hukuk alanlarına değerli katkılar sunmayı amaçlamaktadır. İslam'ın dezavantajlı bireylere yönelik merhametli yaklaşımını bilimsel bir zeminde yeniden değerlendirerek, günümüzdeki benzer sorunlara İslami perspektiften çözüm önerileri sunma potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“Rights of Individuals with Autism in Terms of Islamic Law”aims to systematically examine the rights of individuals with autism within the framework of Islamic law, centering on the Islamic principles of protecting the rights of disadvantaged groups. The scattered treatment of this issue in Islamic jurisprudence and the increasing awareness in the modern era highlight the necessity of a comprehensive study in this field. This research will consolidate relevant information within Islamic law, address the rights and needs of individuals with autism in detail, and scientifically reveal the roots of similar regulations in modern legal systems within Islamic law. The primary objectives of the thesis are to clarify the significance and binding nature of the rights of individuals with autism in Islamic law, to foster awareness and a sense of responsibility among families, society, and the state regarding this issue, to contribute to the social inclusion of individuals with autism through the recognition of their rights, and to emphasize the comprehensive approach of Islamic law in this regard. The fundamental research problem is to determine how the rights of individuals with autism, whose numbers are increasing and who have complex needs, are addressed within the framework of Islamic law and what these rights entail. To achieve this, deductive and analytical methods will be employed, religious texts will be examined, the views of different schools of Islamic jurisprudence will be compared, evidence will be evaluated, and solutions will be generated within the rules of Islamic jurisprudence. The research encompasses all individuals diagnosed with autism and is based on a theoretical investigation. By examining the rights of individuals with autism in Islamic law in detail, this study aims to fill the gap in the literature, raise awareness, and make valuable contributions to both Islamic sciences and the fields of social policy and law. By re-evaluating Islam's compassionate approach towards disadvantaged individuals on a scientific basis, this research has the potential to offer solutions to similar problems in the contemporary world from an Islamic perspective.