Pistacia terebinthus L. fruit production process optimization: Technological and environmental evaluation using simulation techniques
Pistacia terebinthus L.(menengiç) meyvesi üretim süreci optmizasyonu: Teknolojik ve çevresel olarak simülasyon teknikleri kullanılarak değerlendirilmesi
- Tez No: 977625
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ COŞKUN DALGIÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA DURSUN SAYDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Pistacia terebinthus L. (menengiç) meyvesinin büyük ölçekli işlenmesi için yeni bir süreç modeli oluşturmak ve modelin teknolojik ve finansal açıdan uygulanabilirliğini değerlendirmektir. Menengiç yağı, dondurma, külah ve hayvan yemi destek malzemeleri gibi yan ürünlerin oluşturulması, çalışmanın odak noktası olan hazır kahve üretim sürecine dahil edilmiştir.Süreç tasarımını oluşturmak için 10.000 kg/batch hammadde kapasiteli bir simülasyon modeli kullanıldı; ürün çeşitliliğini artırmak için akış bölme noktaları ayarlandı. Senaryolar arasındaki karşılaştırmalara göre, ürün akışlarının tahsisi üretim miktarlarını ve yan ürün verimlerini etkilemiştir. Örneğin, akışın sadece %5'i bu amaçla kullanıldığında bile yılda 1.017 ton kül üretilirken, %10'luk bir dondurma akışından yılda 865 ton ürün üretilmektedir.Ekonomik hesaplamalara göre, hammadde giderleri toplam üretim maliyetlerinin yaklaşık %84'ünü oluşturmuş ve toplam sermaye yatırımının (TCI) 11,01 ila 12,98 milyon USD arasında olacağı tahmin edilmiştir. Kârlılık kapasite artırımı ile artarken, kapasite azaltımı ile keskin bir şekilde düşmüştür; iç getiri oranı (IRR) %51,51 ile %37,72 arasında değişmektedir.Sonuçlar, menengiç meyvesinin sadece kahve değil, çok çeşitli yüksek değerli gıda ürünlerinin yapımında kullanılabileceğini ve kapasite planlama ve ürün çeşitlendirme tekniklerinin yatırımın rekabet gücünü artırabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to create a novel process model for the large-scale processing. of Pistacia terebinthus L. (menengiç) fruit and assess the model's viability from a technological and financial standpoint. The creation of by-products like menengiç oil, ice cream, cones, and animal feed support materials was included into the study's focus, which was the instant coffee production process.A simulation model with a 10,000 kg/batch raw material capacity was used to build the process design; flow division points were tuned to enhance product diversity. The allocation of product flows affected the production quantities and by-product yields, according to comparisons between scenarios. For instance, 1,017 tons of ash are produced annually even when only 5% of the flow is used for this purpose, but 865 tons of product are produced annually from a 10% ice cream flow.According to economic calculations, raw material expenses made up about 84% of overall manufacturing costs, and the total capital investment (TCI) was estimated to be between 11.01 and 12.98 million USD. Profitability rose with capacity expansion, but it fell sharply with capacity reduction; the internal rate of return (IRR) ranged from 51.51% to 37.72%.The results show that menengiç fruit may be used to make a wide range of high-value food products, not simply coffee, and that capacity planning and product diversification techniques can increase the investment's competitiveness.