İslam Hukuku açısından nişanlanma
The engagement according to the Islamic Law
- Tez No: 89921
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAKTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İSLAM HUKUKU AÇISINDAN NİŞANLANMA Hüseyin ERTUÇ Danışman: Mustafa BAKTIR 1999 - Sayfa: 109 Jüri: Prof. Dr. Mustafa BAKTIR Toplumu meydana getiren en küçük sosyal birlik ailedir. Bu sosyal birlik ise evlenme ile oluşmaktadır. Evlenme de bir kurum olarak bir çok hazırlığı gerektirir ve bu anlamda yapılan en önemli hazırlıklardan biri de nişanlanmadır. Şüphesiz ki, bütün bu hususlar aynı zamanda hukuk ile de ilgilidir. Zira hepsi de bir takım hukuki düzenle meleri gerekli kılmaktadır İslam hukuku açısından da durum aynıdır. Burada da gerek evlilik, gerek nişan lanma olsun her iki konu da aile hukuku çerçevesinde bir değerlendirmeye tabi tutul muştur. Böylelikle başlangıçta hıtbe olarak bilinen bu mesele daha sonra İslam aile hu kukuna dahil olmuştur. Bu hukuki konunun toplumumuzda hiç şüphe yok ki son derece önemli bir yeri vardır. Çünkü nişanlanma aynı zamanda sosyal bir faaliyettir. Evliliğe bir ön hazırlık olduğu için de çeşitli sebeplerle sona ermesi de mümkündür. Bu durumda da pek çok problem yaşanabilmektedir. Bilhassa tek taraflı olarak nişanın bozulması durumunda mehir, hediyelerin iadesi, maddi ve manevi tazminat gibi meseleler büyük önem taşı maktadır. Biz de bu çalışmamızda İslam hukuku açısından bu hususları incelemeye gayret ettik. Burada çeşitli mezheplerin görüşlerine yer vererek ve zaman zaman da diğer hu kuk sistemlerine atıfta bulunarak bir mukayese yapmaya özen gösterdik. Böylelikle so nuçta, konunun araştırılabilir pek çok yanının olduğuna dikkat çekmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A MASTER THESIS THE ENGAGEMENT ACCORDING TO THE ISLAMIC LAW Written by Hüseyin ERTUÇ Supervisor: Prof. Dr. Mustafa BAKTIR 1999-Page: 109 Jury: Prof. Dr. Mustafa BAKTTR Family is the smallest social unity which constitutes a society. And marriage is the former of this social unity. That's why, getting married needs a number of necessaries as a constitution, and for this reason, one of the most important actions is engagement that has been acted before the wedding ceremony. So, it's certain that all these kinds of matters are related with the law. Because, all of them, also, required some arrangements which are concerned with the law. It's also the same according to the Islamic Law. So, both marriage and engagement have been evaluated around the family affairs and rights, in other words family law. Thus, this subject matter, later, has been included in the Islamic family law which was known as hitbe at the beginning. This subject which is related law has absolutely an extremely important role in our society. Since, on the other hand, getting engaged is a kind of social activity. Engagement is an early action for the marriage and sometimes it may end because of some different reasons. And unfortunately, there might be lots of problems or unexpected conditions and results at the end of this event. Particularly, giving back the mehir and jewellery to the other family (groom's side), and other problems like the actions of monetary and moral damages gain a great deal of importance when one of the families broke off the engagement itself. So I tried to research the matters which are explained above in this study from the point of Islamic Law. In this postgraduate work, I talked about the ideas of different religious sects and I sometimes made a comparison between them and other kinds of law systems. As a result I tried to emphasise the matter which has more aspects that can be investigated.