Şehzade Abdüsselam ile Şemsünnisa hikâyesi (inceleme-metin)
The story of Şehzade Abdussalam and Semsunnisa (review-text)
- Tez No: 977641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ŞIĞVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Halk Bilimi (Folklor), Turkish Language and Literature, Folklore
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Mustafa Hevâyî Efendi, XVI. yüzyılda Osmanlı sahasında, Bursa'da hatiplik yapan bir şairdir. Kendisiyle ilgili bilgiler yok denecek kadar azdır. Musannifi olduğu düşünülen nüsha ise Türk Dil Kurumu Kütüphanesi Türkçe Yazmaları koleksiyonunda bulunmaktadır. Nüshanın adı,“Şâh-zâde 'Abd es-Selâm'un Şemsün'n-Nisâ' ile Olan Hikâyât-ı Garibeleri”şeklinde geçmektedir. Yazarının adı, müstensihi, telif ve istinsah tarihi bilinmemektedir. Çalışmada eserin“124b-165a”varaklarının transkripsiyonlu şekilde Latin alfabesine aktarımı yapılarak incelenmiştir. Giriş bölümünde hikâyenin tanımı ile başlanarak halk hikâyesinin terimsel anlamı, izahı yapılmıştır. Destandan halk hikâyeciliğine geçişin merhaleleri, halk hikâyelerinin diğer anlatı türleriyle benzerlikleri ve farklıkları açıklanmıştır. Birinci bölümde, hikâyenin nüshalarının tavsifi yapılarak, musannifinin hayatı ve edebî kişiliği hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra hikâyenin manzum-mensur kısımları şekil, dil ve üslup bakımından incelenmiş; hikâye özetlenerek olay halkaları belirlenmiştir. Anlatmaya bağlı metinleri oluşturan tahkiye unsurları detaylandırılarak açıklanmıştır. Tüm bunlardan hareketle hikâyenin motifleri tespit edilip incelenmiştir. İkinci bölümü ise metin oluşturmaktadır. Çalışma; sonuç, kaynakça ve sözlük kısımlarıyla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mustafa Hevayi Efendi was a 16th-century Ottomoan poet and preacher in Bursa. Information concerning his life is virtually nonexistent, except for a few biographical sources. Another copy of his work is registered in the reference number (Yz. A 142/7) in the Turkish Language Association Library. The title of work is known as The Wonders of Stories of Shah-zade 'Abd es-Selam and Semsün'n-Nisa“ The name of the author, the copyist, the date of writing and copying are unknown. In the study, the ”124b-165a" pages of the work were transcribed and examined by transferring them to the Latin alphabet. The introduction begins with the definition of the story and the terminological meaning and explanation of the folk story are given. The stages of the transition from the epic tradition to folk storytelling, the similarities and differences of folk stories with other narrative types are explained.In the first chapter, the copies of the story are described and information is given about the author's life and literary personality. Then, the verse and prose parts of the story are examined in terms of form, language and style; the story is summarized and the event rings are determined. The elements of the narrative that constitute the texts related to the narration are explained in detail. Based on all these, the motifs of the story are determined and examined. The second chapter consists of the text. The study is completed with the conclusion, bibliography and glossary sections.