Ekşi Sözlük'te yapılan boykot çağrılarının yaşar holding bünyesindeki pınar şirketlerinin finansal performansına etkileri
The impact of boycott calls on Ekşi Sözlük on the financial performance of pinar companies under yaşar holding
  1. Tez No: 977643
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÜNLÜSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEL BUSEM SAYIL, DOÇ. DR. UMUT TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, sosyal medya platformlarında ortaya çıkan boykot çağrılarının şirketlerin finansal performansı üzerindeki etkisini analiz etmektir. Araştırma kapsamında, Türkiye'de gerçekleşen bir vaka üzerinden, özellikle Ekşi Sözlük platformunda 2017-2020 yılları arasında Pınar markasına yönelik yapılan boykot çağrılarının şirketin hisse senedi fiyatları, satış gelirleri, pazarlama giderleri gibi finansal göstergelerine etkileri incelenmiştir.Çalışmada sosyal medya verileri büyük dil modelleri (BDM) ve duygu analizi teknikleri kullanılarak analiz edilmiş, boykot çağrılarının şiddeti ve zamanlaması değerlendirilmiştir. Ayrıca şirketin finansal performansı, sektördeki rakipleri ve sektör genelindeki durumla karşılaştırmalı olarak ekonometrik yöntemlerle değerlendirilmiştir.Araştırma bulguları, sosyal medyada gerçekleşen boykot kampanyalarının şirketlerin kurumsal itibarı üzerinde ciddi negatif etkiler yarattığını ve bunun hisse senedi değerlerinde belirgin düşüşlere neden olduğunu ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlar ışığında, şirketlerin dijital kriz yönetimi stratejilerini geliştirme ve sosyal medya üzerindeki tüketici tepkilerine karşı proaktif yaklaşımlar benimseme gerekliliği vurgulanmıştır.Sonuç olarak bu çalışma, sosyal medya tabanlı boykot hareketlerinin ekonomik etkilerini ortaya koyarak literatüre önemli bir katkı sağlamayı ve şirketlere yönelik stratejik yönetim önerileri sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to analyze the impact of social media-driven boycott calls on the financial performance of companies. Within this research, a specific case from Turkey is examined, focusing particularly on boycott campaigns against the Pınar brand conducted on the Ekşi Sözlük platform between 2017 and 2020, and their impact on financial indicators such as stock prices, sales revenues, and marketing expenditures. Social media data was analyzed using large language models (LLMs) and sentiment analysis techniques to evaluate the intensity and timing of boycott campaigns. Furthermore, the financial performance of the company was assessed comparatively against its competitors and overall industry performance through econometric methods. The findings revealed that social media boycott campaigns significantly negatively impact companies' corporate reputations, resulting in notable decreases in stock prices. Based on these findings, the study emphasizes the necessity for companies to develop digital crisis management strategies and adopt proactive measures in response to consumer reactions on social media. In conclusion, this research aims to contribute significantly to the literature by highlighting the economic effects of social media-based boycott movements and offering strategic management recommendations to companies.